مشمولان غایب!

خبرگزاری فارس: نمایندگان مجلس در ادامه بررسی طرح اصلاح قانون سربازان جرائم و مجازات‌های غیبت مشمولان وظیفه عمومی را تعیین کردند.

به گزارش خبرنگار امور مجلس خبرگزاری فارس، نمایندگان در جلسه علنی امروز چهارشنبه مجلس در ادامه بررسی طرح اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی، موادی از آن را بررسی و تصویب نهایی کردند.
نمایندگان در فصل مربوط به غیبت مشمولان وظیفه عمومی و جرائم و مجازات‌های این قانون نیروی انتظامی را موظف کردند که در خصوص شناسایی تعقیب و دستگیری مشمولان غایب و رسیدگی به وضعیت آنان اقدام نماید و کلیه نهادها و دستگاه‌های اجرایی مشمول ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری و شرکت‌های دولتی و مؤسسات غیردولتی و خصوصی و بانک‌ها و نیروهای مسلح باید همکاری لازم را در این خصوص بعمل آورند.
همچنین مجلس مصوب کرد که آئین‌نامه اجرایی ماده مذکور به وسیله سازمان با همکاری وزارتین کشور و دفاع تهیه و پس از تأیید ستاد کل به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.
چنین نمایندگان مقرر کردند مشمولانی که مدت غیبت اولیه آنان در زمان صلح تا ۳ ماه، در زمان جنگ تا ۱۵ روز باشد به سه ماه اضافه خدمت تنبیه خواهند شد.
بر این اساس چنانچه مدت غیبت اولیه آنان در زمان صلح بیشتر از ۳ ماه و در زمان جنگ بیشتر از ۱۵ روز باشد به ۶ ماه اضافه خدمت تنبیه می‌شود.
مجلس مصوب کرد که مشمولانی که مدت غیبت اولیه آنان در زمان صلح از یک سال و در زمان جنگ از ۲ ماه بیشتر باشد، علاوه بر اعمال اضافه خدمت، فراری محسوب شده و به سازمان قضایی نیروهای مسلح معرفی می‌شوند. البته نمایندگان فرصتی هم برای غائبین فعلی در نظر گرفتند.
مجلس همچنین مصوب کرد مشمولینی که تا زمان تصویب این قانون غایب شناخته شده‌اند، چنانچه داخل کشور باشند حداکثر ظرف ۶ ماه و اگر خارج از کشور باشند حداکثر یک سال، خود را معرفی کنند، مشمول تنبیهات این قانون نخواهند بود.
براساس مصوبه امروز نمایندگان مقرر شد چنانچه کسی در مدت آموزش اولیه و یا در حین خدمت غیبت یا فرار کند ضمن تحمل تنبیه مربوطه باید مجدداً به دوره آموزش اعزام شود و مدت آموزش قبلی این افراد جزء خدمت آنان محسوب نمی شود.
مجلس در ادامه برای کسانی که مشمولین غایب را در مؤسسات دولتی یا غیردولتی به کار گیرند، جریمه در نظر گرفتند.
بر این اساس مجازات اینگونه افراد برای بار اول هزینه سالانه یک سرباز برای بار دوم و بیشتر، هزینه سالانه ۳ سرباز است.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

2 پاسخ به “مشمولان غایب!”

 1. امیر نیم‌رخ
  امیر

  والا اگه مقدس هستش و وظیفه عمومی، دیگه این بگیر و ببند ها چیه، اگه هم مقدس نیست کسی هم بنا به وظیفه عمومی خودش داوطلبانه نمیاد. چوب اسمش رو عوض کنید. ۲ سال زندان اجباری
  به خدا تو خیلی از کشور ها مثل آسیانه شرقی، که اجباری نیست و شانسی انتخاب میشن از بین جوان ها، من خیلی ها شنیدم که واقعا شانس هستش و کسی که اسمش درمیاد خوشحال میشه، برنامه های آموزشی رزمی، محیط سالم، غذای درست، لباس درست، دختر و پسر با هم برنامه های آموزشی، علمی و رزمی دارن. مثل اینجا همه فراری

 2. احسان نیم‌رخ
  احسان

  حالا ببینم اگر بنده ۳۰ ساله شده باشمو زن بچه داشته باشم و برجی فقط ۵۰۰ هزار اجاره بدم و بغیر خرج خانه بگید چه خاکی به سرم کنم هان اگر کسی را داشنتم که کمکم کنه اینقدر بد بختب نمی کشیدم والا الان ازدواج بچه داشتن خودش از ۱۰۰۰ تا سربازی سختر است و کسی که تو زندگی است ۱۰۰۰ تا سربازی را رد کرده تکلیف من زن و بچه و خرج زندگی بی پولی را چه کسی جواب میده هان چرا کسی به فکر این گونه افراد متاهل نیست به قران من خودم روزی ۱۰۰ بار میمیرم تا بتونم پول در بیاورم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA