ثبات در پی سی ها؟!

مجموعه تحقیقاتی Gartner در جدید ترین آمار منتشر شده خود، خبر های خوبی را برای دوست داران PC به همراه دارد. اعداد و ارقامی که Gartner به دست آورده نشان می دهد که بازار PC پس از دو سال متمادی سقوط وحشتناک، اکنون به ثبات نسبی دست یافته است.

به گفته Gartner در فصل دوم سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۷۵.۸ میلیون کامپیوتر به سمت فروشگاه ها ارسال شده که در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، تنها ۰.۱ درصد کاهش را تجربه کرده است.

دو سال پیش با ورود تبلت ها، بازار نت بوک ها به کل نابود شد و فروش لپتاپ ها نیز تحت تاثیر قرار گرفت. از آن زمان تقاضا برای کامپیوتر ها نیز کاهش پیدا کرد تا زنگ خطر برای تولید کنندگان این حوزه به صدا در بیاید.

بر خلاف آمار Gartner ، مجموعه تحقیقاتی IDC چندان خوشبینانه به ثبات بازار PC نگاه نمی کند و معتقد است که این حوزه همچنان می تواند سقوط های دردناک دیگری را نیز تجربه کند. مبنای دیدگاه IDC، تحلیل دقیق تر آمار ارائه شده است.

بر خلاف رشد سازندگان بزرگ همچون Dell ، HP و Lenovo ، تولید کنندگان کوچک PC همچنان با کاهش میزان فروش مواجه هستند. بازار کشوری مانند هند، مکانی است که بیشترین پتانسیل رشد را در اختیار حوزه های مختلف قرار می دهد و آنطور که معلوم است هندی ها تمایل چندانی به خرید کامپیوتر نشان نمی دهند.

ثبات فروش PC هم اکنون مدیون افزایش تقاضا در آمریکا و کشورهای اروپای غربی است. این یعنی بازاری که در حال حاضر به ثبات آمار PC کمک کرده، پتانسیل چندانی ندارد و ممکن است در آینده دوباره با کاهش تقاضا روبرو شود و سقوطی دیگر را برای کامپیوتر ها رقم زند.

به نظر شما PC همچنان می تواند در خانه ها جای داشته باشد یا سرانجام روزی فرا می رسد که باید با کامپیوتر های خانگی خداحافظی کنیم؟


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA