فیبر بخور …

جام جم آنلاین: تحقیقات نشان داده است رژیم غذایی سرشار از فیبر خوراکی در حفظ سلامت و مراقبت از سیستم ایمنی بدن نقش قابل توجهی دارد. محققان استرالیایی در پژوهش جدیدی دریافته‌اند که مصرف مواد غذایی غنی از فیبرهای خوراکی، سیستم ایمنی بدن را قوی تر و سالم‌تر نگه می‌دارد.

این محققان در این رابطه مکانیسمی را تشریح کرده‌اند که رژیم غذایی، باکتری‌های روده و سیستم ایمنی بدن را به یکدیگر مرتبط می‌کند.

پروفسور چارلز ماکای و دانشجوی دستیار وی از انستیتو تحقیقات پزشکی گاروان در استرالیا مولکولی موسوم به۴۳ GPR را شناسایی کرده‌اند که تولید سلول‌های ایمنی است و به عنوان یک گیرنده ضد التهابی عمل می‌کند.

مجله علمی نیچر در گزارش جدیدی به نقل از پروفسور ماکای آورده است: پیش از این توجه به رژیم غذایی و تاثیرات موثر آن روی واکنش‌های سیستم ایمنی بدن یا روی بیماری‌های التهابی تا این اندازه جدی گرفته نشده بود.

وی تصریح کرد: ما معتقدیم که تغییرات در رژیم غذایی به همراه الگوی زندگی غربی خطر ابتلا به آسم ، دیابت نوع اول و سایر بیماری‌های سیستم ایمنی خودکار بدن را افزایش می‌دهد و هم اکنون ما یک مکانیسم مولکولی را در اختیار داریم که تشریح می‌کند رژیم غذایی چطور روی سیستم ایمنی بدن ما تاثیر می‌گذارد.

پروفسور ماکای افزود: ما همچنین در آغاز درک این فرآیند هستیم که از بدو تولد کلونی‌های مختلف باکتری‌ها در روده انسان از اهمیت بسزایی برخوردار هستند. به گفته محققان؛ نقش تغذیه و باکتری‌های گوارشی روده در واکنش‌های سیستم ایمنی یکی از موضوعات جالب و جدید در عرصه ایمونولوژی است.

در اصطلاح پزشکی به مخلوطی که شامل سلولز، همی سلولز، لنین و پکتین است فیبر گفته می‌شود. به همین علت استخراج فیبر از مواد طبیعی خوراکی برای مصارف پزشکی و درمانی بسیار مشکل است. اغلب مواد خوراکی طبیعی مانند حبوبات، غلات کامل (گندم، سبوس و جوی سبوس دار)، دانه‌ها، میوه‌ها و سبزی‌ها دارای فیبر هستند که از نظر درمانی قابل بحث می‌باشند.

فیبرهای غذایی بخشی از گیاهان هستند که توسط آنزیم‌های موجود در دستگاه گوارش انسان قابل هضم نمی‌باشد. فیبرهای غذایی فواید زیادی برای حفظ سلامتی انسان و جلوگیری از بیماری‌ها دارند و به همین جهت امروزه نقش بسزایی در رژیم‌های درمانی و پزشکی ایفا می‌کنند. البته باید توجه داشت که استفاده از فیبرها فقط برای بیماران با بیماری‌های خاص توصیه نمی‌شود و تمام افراد باید روزانه به مقدار لازم از فیبرها استفاده کنند.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA