ماه شعبان

درسخنان و سیره پیشوایان دین شعبان از جایگاه والایی برخوردار است و از صدقه و استغفار به عنوان بهترین اعمال برای این ماه یاد شده است. حسن بن علی بن فضال می گوید :

از امام رضا (ع) شنیدم که می فرمود : هرکس در ماه شعبان هفتاد بار از خداوند طلب مغفرت نماید ، خداوند گناهانش را اگرچه به عدد ستارگان باشد می آمرزد. (۱)
امام رضا علیه السلام هم در باره فضیلت ماه شعبان روایات متعددی نقل کرده اند. آن حضرت شعبان را ماه تقسیم خیرات معرفی نموده اند. رُوِیَ عَنْ ابی الحَسن الرِّضا(علیه السلام) قال: قال رسُول الله(صلّی الله علیه و آله وسلّم): رَجَبٌ شَهْرُ اللَّهِ الْأَصَبُّ وَ شَهْرُ شَعْبَانَ تَتَشَعَّبُ فِیهِ الْخَیْرَاتُ وَ فِی أَوَّلِ یَوْمٍ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ تُغَلُّ الْمَرَدَهُ مِنَ الشَّیَاطِینِ وَ یُغْفَرُ فِی کُلِّ لَیْلَهٍ لِسَبْعِینَ أَلْفاً. (۲)


از حضرت علی بن موسی‏الرضا(علیه السلام) روایت شده که فرمودند: پیغمبر اکرم(صلّی‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم) فرموده است ماه رجب ماه خداوند است که رحمت الهی در آن ریزش می‌کند؛ و ماه شعبان ماهی است که در آن خیرات منشعب و پراکنده می‌شود و شیوع می‌یابد؛ و در روز اوّل ماه رمضان شیاطین در غل و زنجیر کشیده می‌شوند و در هر شب ماه مبارک رمضان هفتاد هزار نفر از بندگان (گناهکار) خدا آمرزیده می‌شوند.
امام رضا علیه السلام در روایات مختلفی طلب مغفرت و دعا و استغفار  در این ماه را توصیه کرده اند.  حسن فضال در روایتی می گوید : از امام رضا (ع) درباره شب نیمه شعبان سئوال کردم ، فرمود : آن شبی است که خداوند در آن شب بندگان را از آتش جهنم آزاد می کند و گناهان را می آمُرزد. عرض کردم : آیا برای آن شب نمازی هست که ثوابش نسبت به سایر نمازهای شب های دیگر بیشتر باشد ؟ فرمود : در آن شب چیز به خصوصی نیست ولیکن اگر دوست داشتی که در آن شب عمل مستحبی را به جا بیاوری پس نماز جعفر طیار را به جا بیاور و در آن شب ذکر خداوند عزوجل ، استغفار و دعا زیاد بگو ؛ چرا که پدرم می فرمود : دعا در شب نیمه شعبان اجابت شده است.عرض کردم : مردم می گویند که آن شب شبِ اقرار است ، فرمود : آن شب شبِ قدر در ماه رمضان است.(۳)
امام رضا (ع)  همچنین فرمودند: داستان استغفار داستان برگ درختی است که حرکت کند و برگها بریزد و کسی که از گناهی استغفار می کند ولی آن را انجام می دهد همانند کسی است که پروردگار خود را مسخره کرده است. (۴)
در روایتی دیگر امام رضا (ع) شعبان را ماه زیارت امام حسین (ع) معرفی کرده اند. بزنطى می گوید: از حضرت رضا (ع) پرسیدم که در کدام ماه امام حسین (ع) را زیارت کنیم. فرمود: در نیمه رجب و شعبان، (۵) و نیز مستحب است که در هنگام زیارت غسل کند و دعاء ام داود را بخواند، و هر گاه خواست این اعمال را انجام دهد باید روز سیزده و چهارده و پانزدهم را روزه گیرد، و در هنگام ظهر روز پانزده غسل کند، و پس از اینکه نماز ظهر و عصر را به جاى آورد در جاى خلوتى قرار گیرد و رو به قبله به نشیند . صد بار سوره حمد، و قل هو اللَّه أحد، و آیه الکرسى را ده بار بخواند و سپس سوره انعام، بنى اسرائیل، کهف، لقمان، یس، صافات، حم السجده، حم عسق، دخان، فتح، واقعه، ملک، ن و اذ السماء انشقت تا آخر قرآن را قرائت کند.


توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA