هارد سیگیت ۴ ترا

به گزارش سافت‌گذر ؛ اگر به دنبال یک هارد با ظرفیت بالا و سرعت بسیار خوب هستید، کمپانی سی‌گیت گزینه‌ای مناسب برای شما در نظر گرفته است.

با گسترش سرویس‌های ابری، هارد دیسک‌های خارجی به سمت انقراض پیش می‌روند. در عصر اتصال دائم به اینترنت پر سرعت (صرفاً ترجمه متن است، نه توصیف ایران!) دیگر چه کسی نیاز به یک جعبه کوچک و نازک نارنجی دارد که با یک ضربه کوچک همه اطلاعات شما را از بین می‌برد؟ با این حال، گاهی نیاز به یک هارد جمع و جور و بسیار سریع دارید که از فایل‌های خود پشتیبان بگیرید یا آن‌ها را با خود همراه داشته باشید. در این صورت هارد ۴ ترابایتی یواس‌بی ۳ کمپانی سی‌گیت با قیمت تنها ۲۹۹ دلار به دردتان می‌خورد.

بررسی کردن کیفیت هارد کار بسیار دشواری است. از هر نوع هاردی که بگویید تعداد بی‌شماری ساخته شده و به جز درباره برخی مدل‌های منحصر به فرد یا ترکیبی، چیز زیادی درباره هاردهای معمولی نمی‌توان گفت. اما مدلی که امروز می‌خواهیم بررسی کنیم از یک جهت منحصر به فرد است: فوق‌العاده جمع و جور است. ۴ ترابایت فضای کمی نیست، اما هارد سی‌گیت تنها ۲٫۲ × ۸٫۱ × ۱۱٫۶ سانتی‌متر ابعاد دارد، یعنی کوچک‌تر از یک پاکت سیگار! درون این هارد دو هارد ۲ ترابایتی وجود دارد که با سرعت ۵۴۰۰ دور در دقیقه و به حالت RAID 0 در کنار هم کار می‌کنند و همه برق مورد نیازشان را از یواس‌بی می‌گیرند.

هارد دارای یک پورت دو تایی یواس‌بی ۳ است که برای اکثر کاربران جواب می‌دهد، اما برای استفاده با پورت‌های با برق ضعیف‌تر، یک جای یواس‌بی دیگر هم دارد که می‌توان برق را از طریق آن به هارد داد. به علاوه، یک کابل معمولی تک یواس‌بی ۳ هم همراه هارد هست.

به گزارش سافت‌گذر؛ گفتیم این هارد فوق سریع است. اما این حرف بدون عدد و رقم بی‌معناست. برای پشتیبان گرفتن از ۱۸۸ گیگابایت اطلاعات حدود ۵۰ دقیقه لازم بود، و جابه‌جایی ۸۰۰ مگابایت اطلاعات از یک هارد SSD به هارد مورد آزمایش با یواس‌بی ۳ تنها ۵ ثانیه طول کشید. علاوه بر این، از برنامه «بلک‌مجیک دیسک اسپید» هم برای آزمایش هارد استفاده کردیم.

 
نتایج Seagate Fast HDD USB 3.0 4TB . سرعت خواندن سمت راست و سرعت نوشتن سمت چپ.

نتایج بالا مربوط به هارد جدید سی‌گیت است. ابتدا به نظرمان رسید که میانگین ۲۲۰ مگابایت در ثانیه سرعت زیادی نیست، اما با کمی تلاش یک هارد نسل قبل از همین کمپانی پیدا کردیم و توانستیم دو هارد را با هم مقایسه کنیم. تصویر زیر نتایج آزمایش هارد نسل قبلی را نشان می‌دهد.

 
نتایج Seagate Backup Plus Portable . سرعت خواندن سمت راست و سرعت نوشتن سمت چپ.

هارد نسل قبل علی‌رغم تمام تلاش قابل تقدیری که کرد، حداکثر به سرعت ۱۰۰ مگابایت در ثانیه رسید!

در نهایت هم هارد سی‌گیت را با هارد داخلی مک‌بوک پرو نسخه ۲۰۱۳ مقایسه کردیم. هارد سی‌گیت که همچنان در جعبه کوچک خود می‌چرخید در مقابل هارد لپ‌تاپ اپل حرفی برای گفتن نداشت. هارد اپل سرعتی تقریباً معادل دو برابر هارد سی‌گیت داشت.

به گزارش سافت‌گذر؛ فلز بالا و بدنه پلاستیکی هارد به نظر محکم می‌آید، اما پیشنهاد نمی‌کنیم این هارد را در سفرهای طولانی به دنبال خود بکشید. درایوهای دو قلوی داخل آن خیلی از این نوع سفرها خوششان نمی‌آید، البته اگر هارد را در محلی نرم بگذارید، مشکلی پیش نمی‌آید.

اگرچه این هارد بیش‌ترین سرعت موجود در بین هاردها را ندارد، اما حداقل دو برابر هاردهای نسل قبل سرعت دارد و به خصوص با قیمت ۲۹۰ دلار و فضای ۴ ترابایت ارزش خریدن را دارد. داشتن این همه فضا در قابی به این کوچکی در نوع خود بسیار جالب است. نقطه ضعف این هارد این است که هاردهای داخلی‌اش به حالت RAID 0 قرار گرفته‌اند و بنابراین یک اتفاق کوچک ممکن است همه اطلاعات شما را نابود کند، به خصوص که هیچ پشتیبانی درون خود درایو تهیه نمی‌شود. در عین حال، اگر به دنبال یک درایو کوچک و فوق‌العاده قابل‌حمل برای خود هستید، هارد جدید سی‌گیت از نظر راحتی، قابل‌حمل بودن و سرعت نیازهای شما را برطرف خواهد کرد.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA