یاد مرگ

به تازگی نرم‌افزارهایی به بازار برنامه‌های کاربردی گوشی‌های اندروید آمده که دارای نام‌هایی متفاوت از دیگر این‌دست اپلیکیشن‌ها است. تا کنون با عناوینی چون «گوشیش چیه؟»، «کی پشت خطه؟»، «فروت کرفت»، «ریل فوتبال» و صدها برنامه کاربردی دیگر روبرو بودیم. اما چندی است که دو اپلیکیشن با نام‌های «سنگ قبرم و آگهی ترحیم» و «آگهی ترحیم و سنگ قبرم» در لیست پرفروش‌ترین‌های برنامه‌های کاربردی اندروید قرار گرفته‌اند.

این برنامه‌ها با در اختیار قرار دادن امکاناتی چون ایجاد سنگ قبر، بنر تسلیت، تاج گل تسلیت، اعلامیه تسلیت واقعی و چاپی با اسم و رسم کاربر و یا هر کسی که تصویر در حافظه گوشی موجود باشد، فضایی را برای مخاطب ایجاد می‌کنند تا برای چند لحظه هم که شده یاد مرگ و سکرات موت و عالم قیامت را با خود داشته باشد و متعاقب آن به یاد اعمال و رفتاری بیفتد که تا کنون برای خانه قبر حقیقی خود پیش فرستاده است.

اپلیکیشن‌هایی که یاد مرگ را زنده می‌کنند + تصاویر و دانلود // در حال ویرایش

تفاوت اساسی این برنامه‌ها با دیگر برنامه‌های کاربردی، نفوذ اثرات آن به عمق تفکرات شخص کاربر و تاثیرگذاری روی اعمال و رفتار آن‌هاست. این مهم را می‌توان از لابلای نظرات کاربران این برنامه‌های کابردی به روشنی دریافت:

دمتون گرم، کلی واسه خودم گریه کردم.

ما که رفتیم، برای شادی روحم صلوات!

چه عجب یه برنامه مفید پیدا شد.

خدا بیامرزتم!

وای ای دیگه چیه! خیلی باحاله. بابام هرچی از دهنش اومد بارم کرد!

دمت گرم، تونستم یه زندگی رو نجات بدم.

عالی، روی روحیه آدم تاثیر می‌ذاره.

دنیا به یه ارزن نمی‌ارزه. آخرتو بچسب.

خیلی خوبه، آدم رو یاد مرگش می‌اندازه.

عالیه. خدا بیامرزتمون!

ای کاش برای شهادت هم بنر و تابلو و اعلامیه داشت.

– من وقتی قبرم رو درست کردم یجوری شدم.

– تازه فهمیدم که اطرافیانم چقدر دوسم دارن.

– بالای سر قبر خودم کلی گریه کردم.

– چیزی رو دیدم که ممکن بود هیچ وقت نبینم!

– با دیدن اعلامیم چقدر زار زدم. ما اصلا مرگ رو باور نداریم.

– واقعا آدم رو به فکر می‌بره. یه لحظه فکر کردم مُردم.

– عکس قبرم رو واسه دوستام فرستادم. فحش زیاد خوردم اما فهمیدم که چقدر دوسم دارن.

اپلیکیشن‌هایی که یاد مرگ را زنده می‌کنند + تصاویر و دانلود // در حال ویرایش

رسول اکرم صلى الله علیه و آله فرموده‌اند: أفضَلُ الزُّهدِ فی الدّنیا ذِکرُ المَوتِ، و أفضَلُ العِبادَهِ ذِکرُ المَوتِ، و أفضَلُ التَّفکُّرِ ذِکرُ المَوتِ، فمَن أثقَلَهُ ذِکرُ المَوتِ وَجَدَ قَبرَهُ رَوضَهً مِن رِیاضِ الجَنّهِ. (جامع الاخبار)

برترین بى‌رغبتى به دنیا، یاد مرگ است. برترین عبادت، یاد مرگ است و برترین اندیشیدن، یاد مرگ است. پس، هر که یاد مرگ وجودش را پر کند، گور خود را باغى از باغ‌هاى بهشت بیابد.

این حدیث تنها یکی از هزاران حدیثی است که درباره اهمیت یاد مرگ و قیامت وارد شده است؛ و در کوران رفت و آمد اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها و سرگرمی‌هایی که ماموریت اصلی‌شان اغوا و غافل کردن انسان از خودش، از حقیقت خلقت و از اطرافش است، اگر چیزی بتواند حتی لحظه‌ای انسان را به خودش بیاورد و او را حتی با اسباب سرگرمی و بازی روز، نهایتا به خود واقعی‌اش و آنچه که برای عالم قبر و قیامتش پیش فرستاده برگرداند، حقیقتا کیمیایی است که بشر امروز بیش از هر زمانی دیگری به آن نیاز دارد.

اپلیکیشن‌هایی که یاد مرگ را زنده می‌کنند + تصاویر و دانلود // در حال ویرایش

و شاید نتوان سود مادی حاصله از فروش این اپلیکیشن را برای سازنده‌اش نادیده گرفت اما در نهایت آنچه به جا می‌ماند، آن اثر معنوی است که روی دوستان و اطرافیان و حتی خود کاربر این اپلیکیشن اثر می‌کند. این اپلیکیشن مصداق بارزی برای این نکته است که استفاده درست از ابزارآلات روز و تکنولوژی‌های جدید به عنوان چاقویی که هم با طل و هم حق را می‌برد می‌تواند به رشد حقیقی انسان کمک کند. درست مانند همان رباتی که معلم ورامیتی، اکبر رضایی، برای آموزش نماز به دانش‌آموزان دبستان اختراع کرده بود؛ تا سعی ما در کدام باشد!

 


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA