دلار هزار تومنی به زودی!!!

قیمت رسمی دلار به زیر 1100تومان بازگشت و بانک مرکزی تلاش‌های رنگارنگی برای بازگرداندن آرامش به بازار ارز کلید زده است؛ به‌گونه‌ای که از سه‌شنبه هفته آینده آمار فروش ارز در بانک‌ها و صرافی‌ها روزانه رصد خواهد شد و بازرسان بانک مرکزی گشت نامحسوس خود را در استان‌ها آغاز می‌کنند.

محمود بهمنی، رئیس‌کل بانک مرکزی همچنان سیاست گفتاردرمانی را در پیش گرفته و حتی وعده داده است که مردم منتظر دلار 1000تومانی باشند و معاون وزیر اقتصاد هم از حمایت تمام قد وزارتخانه متبوعش از سیاست‌های بانک مرکزی خبر داد. اینها بخشی از نتایج نشست کمیسیون اقتصادی مجلس با مسئولان بانکی و اقتصادی کشور است که البته اخبار متناقضی هم از این نشست مخابره شده است. آیا این تلاش‌های رنگارنگ، آتش تقاضای سفته‌بازی در زمین بازار ارز را خاموش خواهد کرد؟ عقب‌نشینی روزانه بانک مرکزی از شوک ارزی و گران‌کردن نرخ دلار در روزهای اخیر البته باعث کاهش قیمت ارز در بازار آزاد شده است اما نه به میزان مورد انتظار؛ چه اینکه وقتی دیروز بانک مرکزی نرخ پایه دلار رسمی را 1096 تومان اعلام کرد، صرافی‌ها دلار را 1175 تومان اعلام کردند تا شکاف 80 تومانی همچنان پایدار بماند.

وعده بهمنی برای دلار 1000 تومانی

رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به کاهش نرخ دلار و رساندن این ارز به نزدیک 1000 تومان گفت: از امروز قیمت سکه و دلار به‎شدت کاهش می‌یابد. بهمنی در گفت‌وگو با فارس با رد اظهارات رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره ممنوعیت فروش ارز مسافرتی در صرافی‌ها افزود: شعب بانک‌ها و صرافی‌های داخل هیچ منعی برای فروش ندارند و مسافران می‌توانند از این محل‌ها نیز ارز مورد نیاز خود را دریافت کنند. او گفت: فعلا ارز را از طریق صرافی‌های مجاز و بانک‌های داخل شهر می‌فروشیم و کار را ادامه می‌دهیم. وی درباره پرداخت بیشتر از 2000 دلار ارز مسافرتی به متقاضیان گفت: به هر میزانی که مردم بخواهند بانک مرکزی ارز پرداخت می‌کند. بهمنی با بیان اینکه هم‌اکنون بانک مرکزی در تلاش برای حذف تقاضای کاذب از بازار ارز است، گفت: بازار شدیدا افت کرده و در حال حرکت به سمت قیمت‌های واقعی هستیم و البته تقاضای کاذب نیز درحال حذف شدن است.

چک و کارت بانکی ارزی در راه است

رئیس شورای‌عالی هماهنگی مدیران عامل بانک‌های دولتی از صدور کارت ارزی مسافری در باجه‌های بانکی فرودگاهی خبر داد و گفت: به‌زودی چک ارزی در تمامی شعب بانک‌ها به مسافران فروخته می‌شود. محمودرضا خاوری در گفت‌وگو با مهر گفت: برای تامین ارز مسافری، هم‌اکنون باجه‌های بانکی فرودگاه‌های کشور، پس از عبور از گیت خروجی نیروی انتظامی فعال شده است. وی با تاکید بر اینکه به‌زودی چک ارزی در تمامی شعب بانک‌ها به مسافران فروخته خواهد شد، تصریح کرد: این کار برای رفع ازدحام برای خرید ارز در فرودگاه‌هاست.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA