چگونه نماز بخوانیم

چگونه نماز بخوانیم ؟

با این آموزش یاد میگیریم که چطور نماز بخوانیم.

نماز ستون دین است . پس بهتره که نماز خوندن را یاد بگیریم و به دیگران آموزش بدیم.

تکبیره الاحرام

“نماز” با گفتن “الله اکبر” آغاز می شود، گفتن “الله اکبر” در آغاز نماز به معنای جدایی از غیر خدا و پیوستن به اوست.
اعلام بزرگی پروردگار و دوری جستن از تمام قدرتهای دروغین است.
با این تکبیر به حریم نماز وارد می شویم و برخی کارها بر ما حرام می شود.
هنگامی که نماز را شروع می کنیم باید متوجه باشیم که چه نمازی را می خوانیم؛ مثلا نماز ظهر است یا عصر و آن را تنها برای اطاعت فرمان خداوند بجا آوریم که این همان “نیت” است و از اجزای اصلی نماز به شمار می آید.
از آغاز تا پایان نماز باید از این کارها که نماز را باطل می کند بپرهیزیم:
۱- خوردن و آشامیدن.
۲- روی از قبله برگرداندن.
۳- سخن گفتن.
۴- خندیدن.
۵- گریستن.
۶- بهم زدن صورت نماز. مثل راه رفتن.
۷- کم یا زیاد کردن اجزای اصلی نماز؛ مانند رکوع.
هنگام گفتن “الله اکبر” مستحب است، دستها را تا مقابل گوشها بالا ببریم.

قرائت
پس از گفتن “الله اکبر” سوره حمد را می خوانیم:
بسم الله الرحمن الرحیم
(الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ الرَّحْمـنِ الرَّحِیمِ مَالِکِ یَوْمِ الدِّینِ إِیَّاکَ نَعْبُدُ وإِیَّاکَ نَسْتَعِینُ اهدِنَــــا الصِّرَاطَ المُستَقِیمَ صِرَاطَ الَّذِینَ أَنعَمتَ عَلَیهِمْ غَیرِ المَغضُوبِ عَلَیهِمْ وَلاَ الضَّالِّینَ)

قرائت
پس از سوره حمد، یک سوره دیگر از قرآن را می خوانیم به عنوان نمونه، می توان سوره توحید را خواند:
سوره توحید
بسم الله الرحمن الرحیم
(قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ وَلَمْ یَکُن لَّهُ کُفُوًا أَحَدٌ )

پسرها و مردان باید نماز صبح و مغرب و عشا، حمد و سوره را (در رکعت اول و دوم) بلند بخوانند ولی دخترها وبانوان، اگر نا محرم صدای آنان را نشنوند می توانند بلند بخوانند و در نماز ظهر عصر همه باید حمد وسوره را آهسته بخوانند.
انسان باید نماز را یاد بگیرد که غلط نخواند و کسی که اصلا نمی تواند صحیح آن را یاد بگیرد، باید هر طور که می تواند بخواند و بهتر آن است که نماز را به جماعت بجا آورد.

رکوع
پس از تمام شدن حمد وسوره سر به رکوع خم می کنیم و دستها را به زانوها می گذاریم و می گوییم:
“سبحان ربی العظیم وبحمده”
و یا می گوییم: “سبحان الله، سبحان الله، سبحان الله”

سجده
سپس سر از رکوع برداشته (می ایستیم) و آنگاه به سجده می رویم و هفت عضو بدن؛ یعنی پیشانی، کف دو دست، سر زانوها و نوک انگشتان بزرگ پا را بر زمین گذاشته و می گوییم:
“سبحان ربی الاعلی وبحمده”
یا “سبحان الله” را سه مرتبه تکرار می کنیم.
در سجده نماز، باید پیشانی را روی خاک یا سنگ یا چیزهای دیگری از زمین بگذاریم.
سجده بر چیزهایی که از زمین می روید و برای خوراک و پوشاک انسان مصرف نمی شود نیز صحیح است.
مهر نماز که بیشتر در بین ما معمول است، در حقیقت قطعه خاک پاکیزه ای است که نمازگزار همراه خود دارد تا برای سجده، پیشانی را روی آن بگذارد.

سجده دوم
پس از سجده اول ، می نشینیم و بار دیگر به سجده رفته و سجده دوم را مانند سجده اول بجا می آوریم.
با تمام شدن سجده دوم، یک رکعت نماز به پایان می رسد؛ یعنی تا بدینجا، رکعت اول نماز را خوانده ایم، بنابراین بطور خلاصه، رکعت اول نماز عبارت است از:
۱- تکبیره الاحرام (گفتن “الله اکبر” در آغاز نماز).
۲- قرائت (خواندن حمد و سوره).
۳- رکوع و ذکر آن.
۴- دو سجده و ذکر آنها.

رکعت دوم
پس از تمام شدن رکعت اول نماز، بدون آن که صورت نماز به هم بخورد و یا فاصله ای ایجاد شود، از جا برخاسته، بار دیگر می ایستیم و حمد و سوره را به همان ترتیبی که در رکعت اول نماز گفته شد، می خوانیم.

قنوت
در رکعت دوم نمازهای روزانه، بعد از تمام شدن حمد و سوره و قبل از رکوع، مستحب است، دستها را روبروی صورت گرفته ودعایی بخوانیم؛ این عمل را “قنوت” گویند.
در قنوت می توان این دعا را خواند:
“ربنا آتنا فی الدنیا حسنه وفی الاخره حسن وقنا عذاب النار”
پیامبر خدا (ص) فرمود: “کسی که قنوت نمازش طولانی تر باشد، حسابرسی او در روز قیامت راحت تر است”. پس از قنوت، رکوع وسجده ها را مانند رکعت اول بجا می آوریم.

تشهد
در رکعت دوم هر نماز، پس از تمام شدن سجده دوم باید در حالی که رو به قبله نشسته ایم “تشهد” بخوانیم؛
یعنی بگوییم:
“اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له و اشهد ان محمدا عبده ورسوله
اللهم صل علی محمد وال محمد”

سلام
تا اینجا رکعت دوم نماز هم تمام می شود و اگر نماز دو رکعتی باشد؛ مانند نماز صبح، بعد از تشهد، با گفتن سلام، نماز را تمام می کنیم؛ یعنی می گوییم:
السلام علیک ایها النبی ورحمه الله وبرکاته
السلام علینا وعلی عباد الله الصالحین
السلام علیکم ورحمه الله وبرکاته
اکنون نماز صبح را فرا گرفتیم و چنانچه نمازی که می خوانیم سه رکعتی یا چهار رکعتی باشد، باید در رکعت دوم، بعد از خواندن تشهد، بدون آن که سلام نماز را بگوییم، بایستیم و رکعت سوم نماز را بخوانیم.

رکعت سوم
رکعت سوم نماز هم مانند رکعت دوم است، با این تفاوت که در رکعت دوم باید با حمد و سوره بخوانیم، ولی در رکعت سوم، سوره و قنوت ندارد و فقط “حمد” را می خوانیم و یا به جای حمد، سه مرتبه می گوییم:
“سُبحانَ اللهِ والحَمدُ للهِ وَلا اِلهَ الاّ اللهُ واللهُ اکبرُ”
پس اگز نماز مغرب می خوانیم، باید بعد از سجده دوم (در رکعت سوم) تشهد بخوانیم وبا سلام، نماز را پایان دهیم.

رکعت چهارم
اگر نمازی که می خوانیم چهار رکعتی باشد؛ یعنی: نماز ظهر یا عصر یا عشا؛ پس از سجده ها (در رکعت سوم) بدون آن که تشهد یا سلام را بخوانیم، می ایستیم و رکعت چهارم را مانند رکعت سوم انجام می دهیم و در پایان نماز؛ یعنی پس از سجده دوم می نشینیم و تشهد و سلام را می خوانیم و نماز را تمام می کنیم.

خلاصه نماز
اکنون که چگونگی نمازهای روزانه بیان شد، یاد آوری این نکته لازم است که؛ آنچه در نماز خوانده می شود و یاد گرفتن آنها لازم است، تنها بیست جمله می باشد، پس یادگیری نماز را دشوار ندانیم، و این دستور زندگی ساز اسلام را کوچک نشماریم بلکه با چند ساعت صرف و چند مرتبه تکرار این جملات، به آسانی می توان نماز را فراگرفت. برای توجه بیشتر، با حذف جمله های تکراری، بیست جمله واجب نماز را یاد آور می شویم:

۱- “اللهُ اَکبَر”
۲- بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمـَنِ الرَّحِیمِ
۳- الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ
۴- الرَّحْمـنِ الرَّحِیمِ
۵- مَـالِکِ یَوْمِ الدِّینِ
۶- إِیَّاکَ نَعْبُدُ وإِیَّاکَ نَسْتَعِینُ
۷- اهدِنَــــا الصِّرَاطَ المُستَقِیمَ
۸- صِرَاطَ الَّذِینَ أَنعَمتَ عَلَیهِمْ
۹- غَیرِ المَغضُوبِ عَلَیهِمْ وَلاَ الضَّالِّینَ
۱۰- قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ
۱۱- اللَّهُ الصَّمَدُ
۱۲- لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ
۱۳- وَلَمْ یَکُن لَّهُ کُفُوًا أَحَدٌ
۱۴- سُبحانَ ربٌی العظیمِ وَبحمدهِ
۱۵- سُبحانَ ربٌی الاعلی وَبحمدهِ
۱۶- اشهَدُ اَن لا اِلهَ الا اللهُ وَحدهُ لا شریکَ لَهُ
۱۷- واشهدُ انٌ محمداً عبدُهُ ورَسُولُهُ
۱۸- اللهُمٌ صَلٌ علی محمٌَدٍ والِ مُحمٌد
۱۹- سُبحانَ اللهِ والحَمدُ للهِ وَلا اِلهَ الاّ اللهُ واللهُ اکبرُ
۲۰- السٌلامُ عَلیکُم ورحمه اللهِ وبرکاتُهُ

Share

148 دیدگاه برای “چگونه نماز بخوانیم”

 1. بسیار ممنون از توضیحتون
  یک نکته ذکر کنم و اون هم اینکه اگر گریه برای آخرت باشه و از خوف خدا اشکالی نداره
  بازم ممنون

 2. سلام.واقعا ممنونم.من بلد نبودم نماز بخونم و خجالت می کشیدم از کسی بپرسم.ولی حالا به لطف شما یاد گرفتم .مرسی

   1. شما آدم رو یاد اصولگراها و تندروها و افراطی ها میندازید که همیشه خدا شمشیر رو از رو بستن و به همه تهمت و افترا میزنن و فحاشی میکنن و همه عالم و آدم رو منحرف و کافر و نجس میدونن غیر خودشون که صد در صد بر حقند و به همین خاطر مجازند حتی خون کسایی که یک ذره از اونها فاصله دارند رو بریزند.

 3. mer c vaghan az shoma man aslan ta alan namaz nemikhondam vali alan chan vaghte kheili doos daram bekhoonam … agar mishe rajebe namaz ha ham sohbat konid va begid time dorostesh keye va namaz ghaza che joorie ?

 4. ممــــــــــــــــــــــــــــــــنون…
  مرســــــــــــــــــــــــــــــــــــــی…
  خیـــــــــــــلی ثواب کردیــــــــن…

 5. خیلى ممنون از توضیهات بسیار مفیدتان، امید وارم نماز خواندن رو که هم خودم یاد گرفتم طرز صحیح خواندنش را و هم بتوانم به هـمسرم عزیزم یاد بدهم که چگونه نماز بخواند، اخه من و همسر عزیزم در انگلستان بزرگ شدیم، امیدوارم که بتونم اون رو به نماز خواندن علاقمند کنم، این یکی از بزرگترین آرزوهـاى من هست، به امید موفقیت البته با کمک دعاى خیر شما عزیزان هـموتن. نماز هـمگیتان قبول.

 6. منم مثل دوستمون میخوام برم برا مصاحبه نیروی انتظامی نماز رو و احکام و…
  یاد گرفتم و کلا عوض شدم…
  دستتون درد نکنه
  به امید ظهور اقا

 7. یه دنیا ممنون من تو خونه بزرگ شدم که ازادم نماز بخونم نخونم برای مامان بابام مهم نیست مامانم میگه خودت از ته دل باید بفهمی که این وظیفته نه به زور ماها بخونی ۵ سال که به سن تکلیف رسیدم ولی نماز نخوندم هر وقت دلم شکسته دلم گرفته میخواستم باخدام حرف بزنم شرمنده بودم من نماز بلد نبودم یا اگه بلدم بودم اشتباه خودمم میدونستم که اشتباه بلدم ولی روم نمیشد به کسی بگم من نماز بلد نیستم بهم درستش رو یاد بده امشب نمیدونم یهو رفتم پای کامپیوتر دست خودم نبود یهو دیدم تو سایت شمام واقعا از خدا هرچی میخوای بهت بده

 8. SallaM vagt be kheyr khedmate hame azizan mamnon az lotfeton manam balad nabudam namaz bekhonam va eyne dustaye aziz nemityunestam be kesi begham ke behem yad bede mahe ramezone man roze nemigereftan gablan chon roze ke namaz nadashte bashe dorost nist alanke namazo yad gereftam ham roze migiram ham namazamo mikhonam mighan hrvaght delet gereft moshkel dashti ba khodat harff bezan kheyli arom mikone man donbale arameshiam ke khoda behem mide va ino madyone shoma hastam ama arezom ine ke kesayi ke dastrasi nadaran be compioter va namazo balad nistanam ye jori betonan namaz yad beghiran
  engari donyaro dadin behem hala mitunam az khoda chizi bekham chon gablan hata rom nemishod az khoda chizi bekham mamnonam hajaga mer30 az lotfeton khoda ajreton bede mer30 vagean mer30

 9. azaton komak mikham!!!!man ye girl friend daram hala mikham gate rabete konam fagat nemidonam k che tor be6 bgam k ham khoda razi ba6e ham on mitarsam k dele6 be6kane nefrinam kone az khahraye majles va hamchenin onai k mitonan komak konan talab mikonam.muzo hayatie ajreton ba agam abalfazl khahe6an komaketon ro azam darig nakonid.

 10. سلام
  امشب شب قدره .دوست دارم نماز بخونم چون دلم برا خدا تنگ شده.ممنون که کمک کردین به من.راستش من خجالت میکشم از کسی بخوام بهم نماز یاد بده.خدا به همه ما توفیق بده

 11. manam mehdi hastam ye 12 sal namaz nakhunde boodam ,,,, dastanesh toolaniye ke chera khastam bekhunam vali banisho az tahe del doa mikonam ,,, alanam room nemishod be kasi begam namaz yadam rafte midoonestam biyam rahesho peyda mikonam ,,, chizaye khub raheshun khod be khod paeda mishe ,,, az shoma ham binahayat mamnunam ke tarighasho inja be eshterak gozashtin ,,,,

 12. سلام من تا حالا دو سه نوع نماز خوندن یاد گرفتم که همشون از رکعت سوم تا چهارم با هم فرق داشتند راستش گیج شدم نمی دونم کدومشون درسته میشه راهنماییم کنید ؟

 13. ول کن سعید خان
  حالا منم که ترکم بایس بگم ترکی بخونم چی میشه
  اونوقت این وحدتی که میگن این وسط چی میشه
  نپرس از این مزخرفات …..ول کن ……اه……سعید مگه با تو نیستم.

 14. امروز روز تاسواست… من تصمیم گرفتم نماز بخونم و دست از کارهای زشتم بکشم. امیدم به خدلاست که کمکم کنه . ای خدا کمکم کن

  حاجی ممنوووووووون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *