apu های جدید با ساپورت DDR4

در سال ۹۲ شرکت AMD نسل چهارم APU های خود را با نام Kaveri عرضه کرد که دارای پیشرفت‌های زیادی در زمینه معماری و پشتیبانی از فناوری‌های جدید بود. حالا اخبار رسیده و اطلاعات لو رفته حکایت از آماده سازی نسل پنجم APU های این شرکت با نام Carrizo برای عرضه در سال ۹۳ دارد.

اطلاعات لو رفته که از طریق سایت Brightsideofnews منتشر شده‌اند حاوی جزئیات مهمی از نسل پنجم APU های AMD از جمله پشتیبانی از حافظه‌های DDR4 و بهره گیری از معماری کاملاً جدید می‌باشد.

AMD-Carrizo-APU-Excavator-635x397

نسل پنجم APU های AMD با اسم رمز Carrizo شناخته می‌شوند و از معماری Excavator بهره می‌برند. این معماری با فناوری ساخت ۲۸ نانومتری به تولید خواهد رسید اما فرآیند آن با تولید APU های ۲۸ نانومتری Kaveri متفاوت خواهد بود. گفته می‌شود Carrizo تا ۳۰ درصد کارایی بیشتر نسبت به Kaveri خواهد داشت. با این حال تا زمانی که این APU عرضه نشده و توسط نرم افزارهای بنچمارک مورد تست قرار نگرفته زیاد نباید به این اعداد اعتماد کرد.

شرکت AMD پشتیبانی از دستورالعمل‌های AVX2, BMI2, MOVBE و RDRAND را در این APU خواهد افزود. در بخش GPU نیز شاهد همان معماری GCN 2.0 به کار رفته در Kaveri هستیم که بر روی آن بهینه سازی‌هایی برای افزایش سرعت کلاک و مصرف انرژی پایین‌تر انجام شده است.

اما قسمت جالب این خبر ، توانایی پشتیبانی Carrizo از هر دو نوع حافظه DDR3 و DDR4 به کمک کنترلر جدید قرار گرفته در آن می‌باشد. بر همین اساس بنابراین ما احتمال پشتیبانی Carrizo را از سوکت +FM2 محتمل می‌دانیم ضمن اینکه برای حافظه‌های DDR4 باید منتظر سوکت جدید باشیم.

carrizo-apu

 

منبع:شهر سخت افزار


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA