مرورگرها

سلام

خوبید ؟

خوب میبینم که من از بس درس و مشق دادم بهتون خسته شدید :دی . گفتم این پست رو بزنم یکم از دور زندگی بریم تو دور اینترنت و اینها

اول اینکه خبر خوبی که در این چند روزه بوده این بوده که نسل جدید مرورگرهای IE , FF ارائه شدند .

IE7 نسلی کاملا جدید از IE6 هست .

راستش من فرصتی پیدا نکردم که نصبش کنم و ارزیابی دقیقی ازش داشته باشم .

اما اضافه شدن تب در IE و همچنین addone باعث شده تحولی اساسی برای آینده ی این مرورگر رقم بخوره . راجب ویژگیهای فنیش اعم از امنیت و موتور برنامه من در حد و اندازه ای نیستم که بخوام اظهار نظر کنم .

صفحه رسمیش در سایت ماکروسافت اینجاست : http://www.microsoft.com/windows/ie/default.mspx?mg_ID=10010

میتونید دانلود کنید و حالش رو ببرید .

اما مرورگر دومی که وارد جهان اینترنت شده مرورگر FF 2.0 هست که تقریبا همزمان با IE7 عرضه شد . خوب کارنامه ی این مرورگر پر هست از افتخارات و در کنارش ضعفهای تابلو! . البته جهش FF به جهش IE نمیرسه . دلیلش هم واضحه , IE7.0 به فاصله ۵ سال از IE6 عرضه شده در حالی که جهش بین نسخه ۱٫۵ تا ۲٫۰۰ FF به ۱ سال هم به زور میرسه . (البته من هنوز نسخه ۲٫۰ از رو نصب نکردم چون هنوز نیازی بهش پیدا نکردم ) .ویژگیهای نسخه ۲٫۰ رو میتونید از این لینک ببینید :

http://www.mozilla.com/en-US/firefox/2.0/releasenotes/

ضمن اینکه سیستم مورد نیاز این نسخه هم در اینجا ذکر شده :

http://www.mozilla.com/en-US/firefox/system-requirements.html

ضمنا این هم لینک دانلودش :

http://www.mozilla.com/products/download.html?product=firefox-2.0&os=win&lang=en-US

مرورگر بعدی که یه مقدار قبل تر از این ۲ مرورگر نسل جدید اومد و روز به روز داره طرفدارهای بیشتری پیدا میکنه مرورگر Opera هست .

اما چیشد که اپرا اپرا شد . وقتی که طرفدارهای FF و IE تو سرکله ی هم میزدند که چیز کی بیشتره و چیز کی کمتره . اپرا به این فکر افتاد که راهی پیدا کنه تا از این دعوا سود اساسی ببره . اگه یادتون باشه تا قبل از انتشار نسخه ۸٫۵ از مرورگر اپرا این مرورگر به شکل پولی فروخته میشد . و خوب همین باعث شده بود مشتریهاش کم و خاص باشند . سرعت لود صفحات وب ویژگی بی چون چرای اپرا بود . وقتی دعوای IE , FF بالا گرفت اپرا برای جذب کاربر دست به اقدامی عجیب زد و اعلام کرد که از این به بعد مرورگر اپرا رو به رایگان در اختیار قرار میده و همین باعث شد تا سیل عزیمی از خستگان IE , FF به سمت این مرورگر کشیده بشند .

اخرین نسخه از این مرورگر ۹٫۰۲ هست .

از اینجا میتونید دانلودش کنید : http://www.opera.com/download/

ضمنا مرورگرهای IE base ی هم همچون maxthon , avant و … مرورگرهای مخصوص به یک سیستم عامل مثل safari هم هستند که چون اطلاعاتم ازشون در حد نخود هم نیست بیخایلشون میشم . اونها هم طرفداران خودشون و ویژگیهای خاص خودشون رو دارند .(از طرفدارانشون هم بابت بی اطلاعی خودم عذرخواهی میکنم )
اما هدف از معرفی این مرورگرها این بود که به این جا برسم که از همه عجیبتر تو این چندروزه رفتار و طرفداریهای عجیب این ۳ مرورگر هست . (البته اپرا کمتر !) . اصرار بر متقاعد کردن افراد برای اینکه کدوم بهتره کدوم بدتره دیگه یکم جوات شده . حالا من فایرفاکس کار مثلا چی نصیبم میشه که یه کاربر اپرا رو جذب فایرفاکس کنم ؟! . یا یک کاربر IE چی نصیبش میشه اگر یک کاربر FF رو به سمت خودش بکشه ؟ .تو عصر اطلاعات لحظه ای و ثانیه ای دیگه تعصبات بی چون و چرا و جوات بازیهای روشنفکرنمایانه بی معنیه .

به نظرم اگر بحثی قراره راجب مرورگرها صورت بگیره و نتیجه ی علمی هم بده بهتره به روش معکوس روشهای معمول عمل بشه .

طرفدارهای هر مرورگر عوض کوبیدن سایر مرورگرها از نقاط ضعف مرورگرهاشون بگند و در کنارش (نه اولش و اخرش!) از ویژگیهایی مرورگر مورد علاقه اشون که باعث جذبشون شده بگند . اینجوری حداقل دست اوردی که یک بحث داره اینه که طرفدارهای یک مرورگر خاص با دید بازتری به مرورگر مورد علاقه اشون نگاه میکنند و نقاط ضعف وقوت بیشتری رو تو مرورگرشون میبینند و این حداقل حداقلش اینه که دید علمیمون گسترده از سابق میشه .


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

2 پاسخ به “مرورگرها”

  1. reza khalili نیم‌رخ
    reza khalili

    salam khubi? 😀

  2. مهدي206 نیم‌رخ
    مهدي206

    هوووووووووووق! فایرفاکس چیه اهههههههه!!! آنلی IE !!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA