گوشت و پنیر با یک سیر کلسترول

اغلب مردم هنگامی که مصرف گوشت قرمز را کاهش می‌دهند به مصرف بیشتر پنیر رو می‌آورند. در حالی که پنیرها نیز از شیر کامل یا خامه تهیه می‌شوند و اغلب پنیرها در حالی که به لحاظ کلسیم غنی هستند ولی چربی اشباع‌شده بالایی نیز دارند و کلسترول آنها نیز بالاست. گوشت قرمز، ماکیان و بیشتر پنیرها تقریباً مقدار مشابهی کلسترول دارند.

سلامت نیوز: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: گوشت قرمز، ماکیان و بیشتر پنیرها مقدار کلسترول مشابهی دارند.

مرتضی صفوی در گفت‌وگو با  فارس، افزود: شیر تأمین کننده بسیاری از مواد مغذی اساسی در بدن است که می‌تواند به صورت کم چرب و پرچرب مصرف می‌شود . شیرهای با چربی بیشتر از چربی اشباع شده و کلسترول بالاتری برخوردار هستند که کالری بیشتری نیز دارند.

وی گفت: به طور کلی باید سعی کرد به جای شیر کامل از شیر بدون چربی استفاده کرد اگر این تغییر به تدریج صورت گیرد بهتر است و به این ترتیب میزان مصرف چربی اشباع، کلسترول و کالری کاهش پیدا می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: اغلب مردم هنگامی که مصرف گوشت قرمز را کاهش می‌دهند به مصرف بیشتر پنیر رو می‌آورند. در حالی که پنیرها نیز از شیر کامل یا خامه تهیه می‌شوند و اغلب پنیرها در حالی که به لحاظ کلسیم غنی هستند ولی چربی اشباع‌شده بالایی نیز دارند و کلسترول آنها نیز بالاست. گوشت قرمز، ماکیان و بیشتر پنیرها تقریباً مقدار مشابهی کلسترول دارند.

صفوی اضافه کرد: ولی پنیرها اغلب از لحاظ چربی اشباع غنی‌ترند. پنیر منبع مناسبی مثل گوشت برای تأمین برخی ویتامین‌ها و املاح معدنی خصوصا آهن نیست.

وی گفت: پنیرهایی که از شیرهای کم چرب تهیه شده‌اند معمولاً نسبت به پنیرهای طبیعی و ساخته شده از شیر کامل از چربی اشباع شده و کلسترول کمتری برخوردار است.

صفوی گفت: پنیر باید با چربی پایین و مصنوعی به جای نوع طبیعی و سخت آن استفاده شود و بیشترین پنیر، پنیری است که دارای ۷ تا۲۰ گرم چربی در ۱۰۰ گرم داشته باشد.

وی افزود: شیرهای با چربی بالاتر از چربی اشباع شده و کلسترول بالاتری برخوردار هستند در نتیجه کالری بیشتری دارند و شیر کم چرب از چربی، کلسترول و کالری کمتری برخوردار است.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

یک پاسخ به “گوشت و پنیر با یک سیر کلسترول”

  1. غرغرو نیم‌رخ

    پس یکهو بفرمایند که بریم بمیریم دیگه! 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA