حذف دلار ؟!

به نقل از پایگاه اینترنتی فرانس پرس ، ژاپن و چین قصد دارند با حذف دلار از مبادلات تجاری و ارزی خود ، سطح همکاری های مشترک اقتصادی دو جانبه را گسترش دهند .
بر اساس این گزارش ، کارشناسان اقتصادی بر این باورند که مبادله مستقیم ارز بین چین و ژاپن تاثیر زیادی بر رشد سرمایه گذاری و مبادلات تجاری دو کشور خواهد داشت . بر این اساس ، این نخستین بار است که دولت چین اجازه داده است یوان این کشور به طور مستقیم با یک ارز خارجی غیر از دلار به طور مستقیم داد و ستد شود .
این گزارش افزود ، جان آزومی وزیر دارایی ژاپن در این باره تاکید کرد از ابتدای ژوئن مبادله مستقیم یوان و ین ژاپن آغاز خواهد شد و این مساله تاثیر زیادی در تسهیل روابط تجاری و ارزی دو کشور خواهد داشت .
وی افزود با حذف دلار از مبادلات ارزی چین و ژاپن هزینه های مربوط به معاملات ارزی و تجاری تا حد زیادی کاهش خواهد یافت و این مساله به بین المللی شدن بیشتر یوان و ین کمک زیادی خواهد کرد .
دولت چین قصد دارد طی سالهای آینده یوان را به یک ارز معتبر بین المللی تبدیل کند . پکن نیز ضمن استقبال از این اقدام دولت ژاپن آن را گامی مثبت و مهم برای تقویت همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور ارزیابی کرده است . قرار است بر اساس توافق بانکهای مرکزی ژاپن و چین هر ۱۰۰ ین ژاپن در برابر ۷٫۹۴۸۰ یوان داد و ستد شود .
چین در سال ۲۰۱۰ میلادی با پیشی گرفتن بر ژاپن به دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شده است . چین بزرگترین شریک تجاری ژاپن است ولی بیش از ۶۰ درصد مبادلات تجاری دو کشور با دلار آمریکا انجام می شود . طی ماه مارس دولت توکیو موفق شد تا موافقت دولت چین برای خریداری اوراق قرضه این کشور را به دست آورد .


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA