تمايل داريوش مهرجويي براي اقتباس سينمايي از كتاب «دا»

خبرگزاري فارس: داريوش مهرجويي‏، كارگردان سينماي ايران گفت: كتاب «دا» با تمام جزئياتي كه دارد آنقدر فني است كه بدم نمي‌آيد قسمتي از آن را تبديل به فيلم سينمايي كنم.

به گزارش خبرگزاري فارس، داريوش مهرجويي در گفت‌وگو با ستاد خبر ناشر كتاب «دا» درباره اين كتاب گفت: «اين كتاب، كتابي است كه بسيار گيرا و جذاب است و ساختار قشنگي دارد و يكي از رمان‌هاي خيلي قوي ادبيات كنوني ماست. به خصوص صحنه‌پردازي‌هاي واقع‌گرايانه‌اي دارد كه خيلي كم در ساير رمان‌ها ديده مي‌شود. نوعي ناتوراليسم خيلي شفاف و گيرا در اين رمان وجود دارد كه به راحتي با خواننده رابطه برقرار مي كند.»
وي گفت: «در عين حال از نظر مفهومي هم خيلي قوي است چون واقعيت وحشتناك جنگ را نشان مي‌دهد كه چگونه يك عده مردم مظلوم مورد هجوم خشونتهاي وحشتناكي قرار مي‌گيرند. اين كتاب خيلي جالب است و يك تصوير واقعي از روزهاي اوليه جنگ وحشتناك را نشان مي‌دهد.»
كارگردان سينماي ايران در پاسخ به اين سوال كه اگر روزي قرار باشد از اين كتاب فيلم تهيه شود آيا تمايل دارد روي اين داستان كار كند؟ گفت: «اين داستان با تمام جزئياتي كه دارد آنقدر فني است كه بدم نمي‌آيد قسمتي از آن را تبديل به فيلم سينمايي كنم.»
مهرجويي گفت: «تبديل همه كتاب به فيلم نياز به ساخت يك سريال طولاني دارد. البته چند نفر از كارگردانان زن هم اشتياق زيادي دارند تا فيلم اين كتاب را تهيه كنند و فكر مي‌كنم اين كار بهتر است چون قهرمان اصلي اين داستان زن است و اين‌ها مي‌توانند خيلي عميق در او و كارهايي كه مي‌كند رسوخ كنند.»
مهرجويي در مورد احساس خود پس از خواندن اين كتاب نيز گفت: «به خاطر احساس خوبي كه از خواندن كتاب داشتم، خواندن اين كتاب را به همه توصيه مي‌كنم، اين كتاب يك تجربه غني هنري، تاريخي، فلسفي، فكري و فرهنگي به انسان مي‌دهد و تصويري درخشان از موقعيتي را به نمايش مي‌گذارد كه ما در آن گرفتار شديم بدون اين كه گناهي كرده باشيم.»
كارگردان فيلم هامون همچنين گفت: «به تمامي مردم آبادان و خرمشهر كه مصائب اين جنگ را عميقا و از نزديك تجربه كردند درود مي‌فرستم و از صميم قلب به آنها به خاطر مقاومت و پايداري‌اي كه از خود نشان دادند درود مي‌فرستم و به خاطر پيروزي‌شان به آنها تبريك مي‌گويم.»
كتاب «دا» از كتاب‌هاي منتشر شده در انتشارات سوره مهر است كه در مدت كمتر از 9 ماه به چاپ سي و دوم رسيده است.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA