حاشیه های جدید اخراجی های ۲

«اخراجی ها۲» فیلم مسعود ده نمکی با فروش چهارمیلیاردی و البته کمی بیشتر، همچنان فضای صفحه های هنری رسانه ها را اشغال کرده و به خبرسازی ادامه می دهد.

ادعای یک نویسنده مبنی بر استفاده نویسنده «اخراجی ها۲» از درونمایه و شخصیت های کتابش در فیلم، اختصاص چند سانس از نوبت اکران فیلم «سوپراستار» تهمینه میلانی به فیلم ده نمکی و تماشای فیلم توسط دانش آموزان مدرسه های تهران در سینماها از جمله خبرهایی هستند که این روزها درباره «اخراجی ها۲» مطرح هستند. اما ماجرای این خبرها از چه قرار است؟

یکم؛ ادعای یک نویسنده و پاسخ ده نمکی

پس از آنکه حمید داوودآبادی دوست، همسنگر، همکار و مشاور ده نمکی جزییات دیدار کارگردان اخراجی ها را با مقام رهبری در وبلاگش منتشر کرد، عباس منظرپور نویسنده کتاب «در کوچه و خیابان» که مدعی استفاده نویسنده «اخراجی ها» از شخصیت های کتابش شده، نامه یی را خطاب به مسعود ده نمکی و حمید داوودآبادی نوشت.

او در این نامه «اخراجی ها» را «تماشایی» و «رکوردشکن» ذکر کرده و البته همزمان آن فیلم را به باد انتقاد گرفته؛ «روزی که برای نخستین بار موفق به دیدن فیلم تماشایی و رکوردشکن آن عزیزان شدم، موضوعی مرا به تامل فرو برد که ناچار «اخراجی ها» را به تماشای دوباره و سه باره نشستم.

آنگاه بود که دریافتم، سناریو، محیط سازی و حتی کلماتی که در زبان بازیگران به کار رفته، همگی رونویسی از کتاب «در کوچه و خیابان» نوشته این حقیر است.»

نویسنده آنگاه در ادامه نامه اش نوشته است؛ «بد «پاتکی» به نتیجه زحمات و مطالعات ۶۰ساله حقیر زده شده است، از این لحاظ که حتی به عمق مطالب کتاب توجه نشده و اگر شخص کتابخوانی از آن بهره برداری می کرد فیلم غیر از این درمی آمد.»

این نامه این گونه ادامه می یابد؛ «هرچه می اندیشم درمی یابم شما عزیزان اهل مطالعه واقعی آن کتاب نبودید، در غیر این صورت دست کم به نویسنده آن مراجعه می کردید و مطالب را از زاویه واقعی به تصویر می کشیدید.»

این نامه با این جملات تمام شده است؛ «برادران، شما در قد و قواره یی نبودید که چنین «سوژه» یی بیابید و آن را به «فیلمفارسی جبهه یی» تبدیل کنید.»

نامه عباس منظرپور واکنش داوودآبادی را اینچنین برانگیخته است؛ «خدا نکند ما هم قد و قواره شما باشیم و بخواهیم از نوشته های امثال شما فیلم بسازیم و باید توجه کنید تاکید بر این بوده است که نکند یک وقت چنین شائبه یی پیش آید و امثال شما ذوق زده شوید که «بله، همه جبهه ها را لات ها می گرداندند».

«واکنش مسعود ده نمکی نیز درباره این مجادله این گونه است؛ «من که قصه اخراجی ها را در برنامه تلویزیونی «شب شیشه یی» شرح دادم. ضمن اینکه اخیراً مستندی به نام «سوزوکی به بهشت می رود» ساخته شده که کارگردان تمام شخصیت های «اخراجی ها ۱» را در گردان سلمان پیدا کرده و به گفت وگو نشسته.»

ده نمکی کارگردان اخراجی های ۱ و ۲ همچنین ادامه می دهد؛ «این نوع گفته ها بیشتر به صحت ادعای من کمک می کند که هر کس در گوشه یی از خاطره هایش عده یی از این آدم ها را می شناخته است. اما من آن کتاب را هرگز نخوانده ام.»

دوم؛ ماجرای مدارس و فروش میلیاردی «اخراجی ها۲»

این ماجرا هم از ارسال نمابری از سینما آزادی و تماس یکی از خواننده های روزنامه شروع شد. در نمابری که یکشنبه از روابط عمومی سینما آزادی تهران ارسال شد، آمده است؛ «با استناد به آمار موجود اگرچه فیلم هایی چو آواز گنجشک ها، نسکافه داغ، کنعان، ایستگاه بهشت، چارچنگولی، دعوت، گلنار، شهر موش ها و … از جمله فیلم های منتخب مدارس مختلف و مهدکودک ها بودند اما همچنان کلاه قرمزی و سرو ناز بیشترین تماشاگر را دارد و اکران آن در سینما آزادی پابرجاست.

از طرف دیگر با آغاز سال جدید و استقبال مدارس از فیلم «اخراجی ها ۲»، این فیلم نیز در صدر برنامه های مدارس قرار گرفته است.»

در همین حال یکی از خوانندگان در تماس با روزنامه از اجباری بودن تماشای «اخراجی ها ۲» در یکی از مدرسه های شمال شهر (که فرزند او نیز در آن مدرسه مشغول به تحصیل است) خبر می دهد.

این موضوع بهانه یی می شود تا از معاونت پرورشی سازمان آموزش و پرورش موضوع را جویا شویم. قائمی رئیس گروه پرورشی سازمان آموزش و پرورش شهر تهران این گونه توضیح می دهد؛ «اینکه چه مدرسه یی در تهران و در هر سطح آموزشی، چه فیلمی ببیند مربوط به مدیریت آن مدرسه و شورای تربیتی آن مدرسه است.

البته این انتخاب ویژه شهر تهران است و برای دیگر شهرستان ها و استان ها دفتر وزارت تصمیم گیری می کند.»

او در برابر این پرسش «اعتماد» که «آیا تاکنون هیچ درخواستی برای بردن دانش آموزان تهران به سینماها برای بازدید فیلم «اخراجی ها ۲» شده است؟»، پاسخ می دهد؛ «بازدید از هیچ فیلمی در تهران اجباری نیست. حتی حضور دانش آموزان در جشنواره فیلم رشد که مستقیماً مربوط به ماست هم اجباری نیست. تا الان هم نامه یی از سوی تهیه کننده یا کارگردان فیلم «اخراجی ها ۲» یا هر شخص و نهاد دیگر مبنی بر درخواست بازدید برای ما ارسال نشده است.

این موضوع در کل به ما مربوط نمی شود.»توضیح آخر قائمی نیز چنین است؛ «استقبال از دیدن یک فیلم مربوط به سطح جامعه است. یکهو فیلمی گل می کند و اولیای مدرسه ها از آن استقبال می کنند. مثلاً دیروز پسر خودم را برای تماشای این فیلم به سینما برده بودند.»

سوم؛ تهمینه میلانی و «اخراجی ها۲»

تهمینه میلانی چند شب پیش در برنامه «هفت اقلیم» رادیوفرهنگ حاضر می شود و ادعا می کند سینما آزادی دو سانس از اکران «سوپراستار» را بدون اطلاع تهیه کننده به فیلم ده نمکی اختصاص داده ؛ «دو هفته نخست عید بدون اجازه ما سانس یک و دو را به اخراجی ها داده اند.

ما هم اعتراض خود را به وزارت ارشاد اعلام کرده ایم.» او این ماجرا را «تجاوز به حقوق دیگران» عنوان می کند. میلانی ادامه می دهد؛ «زورگویی است که تماشاچی بلیت «سوپراستار» را خریده و ناگهان روبه روی پرده «اخراجی ها ۲» نشسته است.»

با مسعود ده نمکی نویسنده و کارگردان «اخراجی ها ۲» تماس می گیریم. او این موضوع را تکذیب می کند؛ «از چنین جریانی اطلاع ندارم ضمن اینکه پخش این دو فیلم را یک موسسه بر عهده دارد و باید از آن طریق پیگیری شود.»


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA