«ایران چک فردوسی» صادر شد

خبرگزاری فارس: همزمان با روز بزرگداشت فردوسی، شاعر حماسه‌سرا، ایران چک ۵۰ هزار تومانی با تصویر ضمنی این شاعر ایرانی منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، واترمارک این ایران چک ۵۰ هزار تومانی تصویر فردوسی، سراینده شاهنامه است. در ساخت کاغذ این چک از دو نخ امنیتی استفاده شده است.
روی ایران چک ۵۰۰ هزار ریالی بانک مرکزی، مزین به تصویری از بارگاه امام رضا (ع) است که در کنار طرحی اسلیمی با محوریت آرم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تزیین شده است.
طرح پشت ایران چک که به زبان انگلیسی نام و رقم چک چاپ شده، عبارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با خط نستعلیق تکرار و محل امضای واگذارکننده و مشخصات دریافت کننده درج شده است.
رنگ غالب این چک بنفش است.
فردوسی برای سرودن شاهنامه حدود پانزده سال و با هزینه کردن تمان سرمایه خود با ملاک قرار دادن شاهنامه ابومنصوری وقت صرف کرد. با این حال از آنجا که هیچ پادشاهی را سزاوار هدیه کردن کتابش نمی‌دید مدتی آن را مخفی نگه داشت و بخش‌های دیگری نیز به آن افزود.
پس از حدود ده سال در سن ۶۵ سالگی و به دنبال تنگدستی، تصمیم گرفت کتابش را به سلطان محمود تقدیم کند. فردوسی آن را در شش یا هفت جلد برای سلطان محمود فرستاد.
به گفته خود فردوسی، سلطان محمود به شاهنامه نگاه هم نکرد و پاداشی را که مورد انتظار فردوسی بود برایش نفرستاد.
جنازه فردوسی پس از مرگش، اجازه دفن در گورستان مسلمانان را نیافت و در باغ خود وی یا دخترش در طوس دفن شد.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA