به رنگ ارغوان راهی برای نجات از تکرار

«رامتین شهبازی» عضو شورای مرکزی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران در گفت‌و گو با خبرنگار سینمایی فارس در مورد فیلم «به رنگ ارغوان» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا، اظهار داشت: «به رنگ ارغوان» بهترین فیلم «ابراهیم حاتمی‌کیا» بعد از «آژانس شیشه‌ای» است.
وی در ادامه افزود: فیلمی که اگر زمان خودش اکران شده بود شاید باعث می‌شد «ابراهیم حاتمی‌کیا»، «به نام پدر» و «دعوت» را – که در کارنامه‌اش پسرفتی چشم‌گیر به شمار می‌آیند- نسازد.
شهبازی تصریح کرد: فیلم «به رنگ ارغوان» تم میان عشق و وظیفه را مطرح می‌کند و این که آدم‌ها در شرایط عاطفی مجبور می‌شوند وظایف اجتماعی را فراموش کنند.
این منتقد در ادامه افزود: در این زمینه، فیلم‌های بسیار زیادی ساخته شده و فیلمی را که هم اکنون به یاد می‌آورم و بی‌ربط با «به رنگ ارغوان» نیست، فیلم «زندگی دیگران» محصول کشور آلمان است. «ابراهیم حاتمی‌کیا» در فیلم «به رنگ ارغوان» کارگردانی سنجیده‌ای دارد. البته در برخی فصول پرداختن بیش از حد به احساسات، ریتم فیلم در رابطه با اجزای دیگر داستان دچار خدشه کرده است.
وی در ادامه اظهار داشت: از دیگر نقاط برجسته این فیلم بازی «حمید فرخ‌نژاد» است. بازیگری که امسال در جشنواره فیلم فجر نادیده گرفته شد و تنها یک بخش کوچک از توانایی بازیگری او در فیلم «به رنگ ارغوان» مشهود است.
«حمید فرخ‌نژاد» در این فیلم باید نقش یک آدم ساده لوح و یک آدم باهوش را توامان ارائه دهد. «حمید فرخ‌نژاد» در ارائه این تصویر پارادوکسیکال و در حالی‌که همه چیز را می‌داند، موفق است.
شهبازی در پایان، گفت: فیلم «به رنگ ارغوان» نشان می‌دهد داستان‌هایی وجود دارند که می‌توانند سینمای ایران از بحران داستان‌های تکراری خارج کنند.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA