تب کریمه کنگو در مشهد!

مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت برای پیشگیری از تب کریمه کنگو هشدار داد
یک روز پس از اعلام خبر درگذشت ۲ نفر براثر بیماری تب کریمه کنگو، اکنون درحالی که این سوال که چه کسی باید پاسخ گوی تبعات بروز این بیماری باشد، مطرح است برخی نهادهای نظارتی استان از جمله اداره کل بازرسی و دادگستری خراسان رضوی از بررسی اولیه موضوع خبر می دهند. این درحالی است که روزگذشته تعدادی از انترن های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تماس با خبرنگاران خراسان، در حالی که به شدت نگران و مضطرب بودند، مدعی شدند که لوازم و وسایل مورد نیاز برای پیشگیری از ابتلا به بیماری در برخی بخش های بیمارستان امام رضا(ع) وجود ندارد و از این گذشته به ادعای این دانشجویان اتاق های قرنطینه(ایزوله) در این بیمارستان پاسخ گوی همه نیازها نیست و به ناچار برخی بیماران تا تشخیص نوع بیماری کنار سایر بیماران نگه داری می شوند. این ادعا البته توسط سخنگویی که دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای این موضوع تعیین کرده است رد و اعلام شد که هم تجهیزات و هم امکانات مورد نیاز به اندازه کافی در اختیار پرسنل درمانی و انترن ها قرار دارد. همچنین رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در پی گزارش مواردی از ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو در استان خراسان رضوی و مرگ دو نفر از آنان، از هموطنان خواست تا از خرید دام بدون تایید دامپزشکی به طور جدی خودداری کنند. گزارش خراسان را در این باره بخوانید.
“امیرکیخسروی” دانشجویی است که پنج شنبه شب براثر ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو در بیمارستان امام رضا(ع) مشهد در گذشت.آن طور که پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام کرده است وی یکی از دانشجویان ممتاز رشته پزشکی این دانشگاه بود. درباره دلیل مرگ این دانشجو البته روایت های مختلفی وجود دارد اما همه آن ها در یک عنوان مشترک هستند؛ “تب کریمه کنگو”.بیماری کشنده ای که شاید تنها راه نجات از آن، مبتلا نشدن به این بیماری است.
روز گذشته و در جریان برگزاری مراسم تشییع پیکر این دانشجو، برخی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تماس های جداگانه با خبرنگاران خراسان درحالی که به شدت نگران و مضطرب بودند از نبود برخی وسایل لازم برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های واگیردار در بیمارستان امام رضا(ع) انتقاد کردند. یکی از پزشکان مشهدی که تاکید داشت نامی از وی برده نشود، درباره این موضوع به خراسان گفت: بخشی از این مشکلات به کمبود امکانات برمی گردد که به علت نبود امکانات، ممکن است بیماری ها به راحتی به دیگر افراد منتقل شود. وی در تشریح جزئیات این مشکلات این گونه گفت: هر فردی با هر نوع بیماری در بدو ورود به بخش اورژانس در کنار دیگر بیماران قرار می گیرد که در این مقطع هنوز نوع بیماری فرد مشخص نشده و ممکن است بیماری وی واگیردار باشد.یکی دیگر از کارکنان بیمارستان امام رضا(ع) که خواست نامش فاش نشود، در گفت وگو با خبرنگار ما از اتفاق رخ داده ابراز نگرانی کرد و مدعی شد: مشکلات بخش عفونی زیاد است و اگر رفع نشود، ممکن است باز هم جان انسان های دیگر را هم بگیرد.همچنین یکی از دانشجویان پزشکی که از فوت همکلاس خود ناراحت بود ادعا کرد: در بخش های مختلف بیمارستان، امکانات لازم را در اختیار انترن ها قرار نمی دهند. فرد دیگری نیز که با روزنامه تماس گرفته بود خود را «انترن» رشته پزشکی اعلام کرد و گفت: «ما در بخش عفونی بیمارستان امام رضا(ع) ماسک N۹۵ نداریم.»
استفاده از گان یکبار مصرف چندین بار!
وی از کمبود امکانات برای رعایت بهداشت فردی گلایه و ادعا می کند باید هر بار که بیمار را معاینه می کنیم «گان» یک بار مصرف بپوشیم و پس از خروج از اتاق آن را دور بیندازیم اما در این بخش از صبح تا شب با وجود این که از این اتاق به آن اتاق می رویم فقط از یک گان استفاده می کنیم.وی مدعی شد: اتاق های بخش عفونی به جز ۲ اتاق، تهویه مناسبی ندارد.این انترن رشته پزشکی یادآور شد: متاسفانه بعد از این که یک نفر بر اثر انتقال بیماری تب کریمه کنگو فوت کرد برای نیروهای شاغل در بخش کلاس های آموزشی برگزار کرده اند.
پاسخ های سخنگوی پرونده
از آن جایی که این ادعاها در حوزه دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار می گیرد با روابط عمومی این دانشگاه تماس می گیریم تا سوال کنیم آیا ادعای این دانشجویان صحت دارد یا نه. روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی دکتر رضا سعیدی، معاون بهداشتی دانشگاه را به عنوان سخنگوی این پرونده (موضوع مرگ ۲ نفر براثر تب کریمه کنگو در مشهد) معرفی می کند. دکتر رضا سعیدی که همزمان رئیس مرکز بهداشت خراسان رضوی نیز هست، مانند همیشه با حوصله پاسخ گوی پرسش های ما می شود.وی در باره اظهارنظرهای دیگران درباره نبودن دستکش و ماسک در بخش های مختلف بیمارستان امام رضا(ع) گفت: در همه بخش های درمانی بیمارستان به دستکش و ماسک نیازی نیست اما در بخش عفونی نیاز است، که ست های کامل یک بار مصرف حفاظت فردی شامل ماسک «N95»، کلاه، عینک و … همیشه در بخش های عفونی بیمارستان ها وجود دارد.
دکتر «رضا سعیدی» اظهار داشت: ما به محض اطلاع از بستری شدن بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو یعنی قبل از فوت کارگر کشتارگاه، ۲۰۰ست کامل مخصوص یک بار مصرف حفاظت فردی به همراه بسته آموزشی و تیوپ مخصوص لوله آزمایش برای بیماران تب کریمه کنگو را رایگان به بیمارستان امام رضا(ع) ارسال کردیم و حتی سفارش خرید هزار ست کامل دیگر داده شده است.وی تصریح کرد: بیمارستان امام رضا(ع) هیچ کمبودی را به ما اعلام نکرده است.«سعیدی» در پاسخ به این سوال که آیا قبل از اتفاقات اخیر، ست های کامل هم در بخش عفونی بیمارستان وجود داشت یا نه، گفت: من از این موضوع اطلاع ندارم و باید سوال کنم.وی یادآور شد: کمیته کنترل عفونت بیمارستان امام رضا(ع) موظف است وسایل ایمنی فردی را تهیه کند و در اختیار بخش مربوطه قرار دهد. وی همچنین به این موضوع نیز اشاره کرد که داروی رایگان در اختیار بیمارستان، درمانگاه، منازل و کسانی که با فوت شدگان در تماس بودند، گذاشته شده است.
تاکیدات رئیس مرکز بهداشت استان
رئیس مرکز بهداشت استان در پاسخ به این سوال که شنیده می شود، افراد با هر نوع بیماری در بخش ها به خصوص بخش عفونی بیمارستان در کنار یکدیگر بستری می شوند، اظهار داشت: پرستاران و کارکنان مراکز درمانی باید در برابر هر بیماری فرض را بر این بگیرند که ترشحات هر بیماری اعم از خونی و غیرخونی به تمام عفونت ها اعم از ایدز، هپاتیت، تب کریمه کنگو و … آلوده است و در همه حال باید نکات ایمنی را رعایت کنند.
وی تاکید کرد: اصلا معنا نداردکه تصور شود فقط در چند روز گذشته افراد مبتلا به تب کریمه کنگو به بیمارستان مراجعه کرده اند، بلکه باید فرض کنیم همه بیماران به این بیماری و سایر بیماری های واگیردار مبتلا هستند، البته وقتی که بیماری ثابت شود یا فرد مشکوک است، باید بیشتر سخت گیری کرد.
بخش های ایزوله و ICU فشار منفی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی درباره امکانات بخش عفونی بیمارستان امام رضا(ع) اظهار داشت: تا جایی که بنده درباره بخش عفونی اطلاع دارم، این بخش هم بخش «ICU»،ایزوله فشار منفی و هم اتاق های ایزوله دارد. به گفته وی ۲ اتاق ایزوله فشار منفی و ۶ تخت «آی. سی. یو»در بخش عفونی وجود دارد. وی همچنین به این موضوع نیز اشاره کرد که در بازدید از بیماران قسمت عمومی بخش عفونی مشاهده کردم که هرکدام از بیماران در یک اتاق مجزا و در بسته بستری اند.دکتر سعیدی در بیان چگونگی بستری شدن کارگر فوت شده کشتارگاه صنعتی مشهد این گونه گفت: کارگر فوت شده با تشخیص «تب کریمه کنگو» به بیمارستان منتقل و به طور مستقیم به اتاق ICU بخش عفونی منتقل و بستری شد و حتی وارد قسمت اورژانس هم نشده است.
اظهارات مدیر کل بازرسی استان
حجت الاسلام والمسلمین حسن درویشیان، مدیرکل بازرسی خراسان رضوی نیز روز گذشته در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: درباره این موضوع، اداره کل بازرسی ابتدا بررسی های اولیه را انجام می دهد و در صورتی که ضرورت داشته باشد پس از ارائه درخواست بررسی کامل، بازدید و سوال در دستور کار قرار می گیرد. وی تصریح کرد: این موضوع را همین امروز(دیروز) برای بررسی به همکاران ارجاع می دهم و طی ۲ روز آینده نتایج را اعلام خواهیم کرد.
اظهارات معاون دادگستری استان
این درحالی است که سید امیر مرتضوی معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان در این باره به خراسان گفت: به موضوعات و مسائل مربوط به حوزه بهداشت و درمان در شعبه ویژه و تخصصی رسیدگی می شود.وی درباره رسیدگی به سهل انگاری احتمالی پزشک در تشخیص بیماری و کمبود امکانات پیشگیری از ابتلا به بیماری در بیمارستان اظهار داشت: در صورت وصول گزارش و یا دریافت شکایت مبنی بر قصور و سهل انگاری، دستگاه قضایی موضوع را بررسی می کند.مرتضوی دریافت گزارش و شکایت را برای ورود ضروری می داند و تاکید می کند: ابتدا باید این موضوع به صورت کارشناسی بررسی شود.
هشدار وزارت بهداشت
همچنین ظهر روز گذشته، خبرگزاری ایرنا گزارش داد: رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پی گزارش مواردی از ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو در استان خراسان رضوی و مرگ دو نفر از مبتلایان، از هموطنان خواست از خرید دام بدون تایید دامپزشکی به طور جدی خودداری کنند. ‘محمدمهدی گویا’ در گفت و گویی در تشریح موارد ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو در استان خراسان رضوی اظهار داشت: تاکنون ۶ مورد ابتلا به این بیماری در این استان گزارش شده است که متاسفانه ۲ نفر از این افراد به دلیل شدت بیماری جان خود را از دست داده اند. ‘محمدمهدی گویا’ افزود: اولین مورد گزارش شده مربوط به یک کارگر کشتارگاه بوده است که حدود ۱۰ روز پیش با علایم بیماری در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد بستری شد. رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، گفت: این بیمار قبل از مراجعه به بیمارستان امام رضا (ع) به یک کلینیک خصوصی مراجعه می کند که در آنجا نیز یک پرستار در حین تزریق سرم به بیمار، با خون وی تماس پیدا می کند و به بیماری مبتلا می شود. گویا ادامه داد: این بیمار پس از مراجعه به بیمارستان امام رضا (ع) مشهد بلافاصله تحت مراقبت های درمانی قرار گرفت ولی به دلیل شدت بیماری، ظرف هشت ساعت پس از مراجعه فوت کرد. وی افزود: در بیمارستان امام رضا (ع) نیز یک نیروی خدماتی، یک پرستار و یک انترن در تماس مستقیم با بیمار بودند که از همان ابتدا تحت مراقبت های ویژه قرار می گیرند ولی متاسفانه انترن بیمارستان به دلیل شدت این بیماری جان خود را از دست داد.
سه نفر تحت مراقبت های ویژه هستند اما حالشان رضایت بخش است
رئیس مرکز مدیریت بیماری ها افزود: در حال حاضر پرستار یاد شده، فرزند بیمار فوت شده و یک نیروی خدماتی در بیمارستان امام رضا (ع) تحت مراقبت های ویژه قرار دارند و تمامی اقدامات درمانی لازم بر روی آن ها انجام شده و حال همه آن ها رضایت بخش است.
بیماری به شدت واگیردار
گویا در ادامه با بیان این که بیماری تب کریمه کنگو یک عفونت ویروسی است که به شدت واگیردار است گفت: این بیماری از طریق تماس با حیوان آلوده و در هنگام ذبح حیوان و تماس با ترشحات حیوان آلوده در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی به انسان منتقل می شود.
امکان انتقال از طریق کنه
وی افزود: همچنین این بیماری از طریق گزش کنه ای که روی بدن دام بیمار وجود دارد، قابل انتقال به انسان است و در صورت ابتلای انسان به این بیماری، دیگر افرادی که در حین مراقبت درمانی با خون و ترشحات بدن فرد بیمار در تماس باشند و نکات بهداشتی را رعایت نکرده باشند، ممکن است به این بیماری مبتلا شوند. گویا در ادامه آمار مبتلایان به این بیماری در سراسر کشور را ۱۳ نفر اعلام کرد و گفت: شش نفر از این موارد در استان خراسان رضوی بوده اند که دو نفر از آنان فوت کرده اند؛ هفت مورد ابتلا نیز قبلا در استان سیستان و بلوچستان گزارش شده بود که همگی مورد درمان قرار گرفته اند و به طور کامل بهبود یافته اند.
علایم بیماری تب کریمه کنگو
رئیس مرکز مدیریت بیماری ها درباره علایم بیماری تب کریمه کنگو گفت: این بیماری در ابتدا ممکن است با یک بیماری سرماخوردگی ساده اشتباه گرفته شود؛ تب، سردرد، تهوع و استفراغ، درد بدن و مشکلات گوارشی از علایم ابتلا به این بیماری است. گویا افزود: بعد از چند روز بیمار دچار خونریزی از بینی، لثه، دستگاه گوارشی و دستگاه تناسلی و خونریزی زیرپوستی می شود؛ در این صورت، وضعیت بیمار بحرانی است و حتی با انجام اقدامات درمانی، بیمار ممکن است جان خود را از دست دهد.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

4 پاسخ به “تب کریمه کنگو در مشهد!”

 1. حمیده نیم‌رخ
  حمیده

  یعنی خدا بگم چی کارت کنه حاجی ! مهدی! بعد سه سال من هفته دیگه میخوام بیام مشهد ! دقیقا همین الان تو باید این خبر رو بزنی دق مرگ بشم !:دی

  1. حاجی نیم‌رخ

   خوب به سلامتی :دی . !! :دی خیلی هم جدی نیستها.

 2. پرنده نیم‌رخ

  چشمم روشن حااااااااااااااااااجییییییییییییییییییی
  این کی بید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  غرض این که پرنده برگشته خوشحال باشید:)

  1. حاجی نیم‌رخ

   اولا سلام :دی
   شما که همیشه پرنده بودید ! همچنان هم هستید . با ایشون فرق فوکولید :دی
   خوش برگشتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA