سازمان نظام وظیفه به ۳۰ سؤال درباره معافیت‌های جدید سربازی پاسخ داد.

سازمان وظیفه عمومی ناجا به ۳۰ سؤال درباره معافیت یک فرزند از خانواده‌ای که ۳ فرزند آنها خدمت دوره ضرورت را انجام داده‌اند، پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، با به اجرا در آمدن مصوبات جدید خدمت وظیفه عمومی و ارائه تسهیلاتی در ارتباط با معافیت یک فرزند از خانواده‌ای که ۳ فرزند آنها خدمت دوره ضرورت را انجام داده‌اند، پرسش‌های مختلفی از سوی مشمولان و خانواده‌های آنان در ارتباط با شرایط استفاده از این معافیت مطرح شده است و کارشناسان سازمان وظیفه عمومی ناجا پس از بررسی سؤالات، پاسخ آنها را تهیه کرد‌ند. که شرح ذیل است.

* افرادی که هم‌اکنون در حال گذراندن خدمت سربازی هستند و شرایط استفاده از معافیت ۳ فرزند خدمت کرده از یک خانواده را دارند باید چگونه عمل کنند؟

جواب: این دسته از افراد همانند سایر متقاضیان باید با مراجعه به یکی از دفاتر پلیس +۱۰ در شهرستان محل سکونت خود و تهیه مدارک مورد نیاز و تکمیل پرونده، درخواست خود را اعلام کنند.
در صورتی که پس از بررسی مدارک از سوی رده‌های وظیفه عمومی، واجد شرایط استفاده از این معافیت تشخیص داده شوند نامه‌ ترخیص آنها از خدمت صادر خواهد شد. ضمناً برای این دسته از افراد کارت پایان خدمت از سوی یگان خدمتی مربوطه در هر یک از نیروهای مسلح صادر خواهد شد.

*فردی که متعهد خدمت در نیروهای مسلح و دستگاه‌های دولتی است و اکنون شرایط استفاده از معافیت ۳ فرزند خدمت کرده از یک خانواده را دارد آیا می‌تواند پس از استعفا، از تسهیلات فوق استفاده کند؟

جواب: ترخیص افراد متقاضی در حین خدمت صرفاً شامل افرادی می‌شود که در حال خدمت دوره ضرورت هستند و این موضوع شامل متعهدان به خدمت در نیروهای مسلح و دستگاه‌های دولتی که در حال انجام تعهد هستند. نمی‌شود. ادامه انجام تعهد این افراد یا استعفای آنها تابع مقررات دستگاه مربوطه است.

*آیا دانشجوی در حال تحصیل هم می‌تواند از معافیت ۳ فرزند خدمت کرده از یک خانواده استفاده کند؟

جواب: بله، دانشجویان هم می‌توانند در صورت واجد شرایط بودن، از معافیت مذکور در حین تحصیل استفاده کند.

*فردی که دارای کارت معافیت پزشکی است و اکنون شرایط استفاده از معافیت ۳ فرزند خدمت کرده از یک خانواده را دارد آیا می‌تواند کارت معافیت پزشکی را ابطال کرده و از این معافیت استفاده کند؟

جواب: خیر، در حال حاضر ابطال کارت معافیت پزشکی برای استفاده از این معافیت امکانپذیر نیست.

*فردی که درخواست معافیت پزشکی داده و درخواست وی در حال رسیدگی است. آیا می‌تواند از درخواست خود منصرف شده و از معافیت ۳ فرزند خدمت کرده از یک خانواده که شامل حال وی می‌شود، استفاده کند؟

جواب: این افراد برای اینکه از نظر غیبت دچار مشکل نشوند، با مراجعه به رده‌های وظیفه عمومی در شهرستان‌ محل سکونت خود، خواسته خود را مطرح و در صورتی که واجد شرایط استفاده از معافیت‌های جدید شناخته شدند، تاریخ اعزام آنها به تعویق خواهد افتاد تا پرونده مسیر قانونی خود را طی کند.

*اگر فردی کارت پایان خدمتش گم شده و صدور کارت المثنی نیز به دلایل مختلف در کوتاه مدت امکانپذیر نباشد آیا امکان مساعدت وجود دارد؟

جواب: فعلاً ملاک رسیدگی به درخواست افراد متقاضی برای استفاده از معافیت‌های جدید، داشتن اصل کارت پایان خدمت یا کارت المثنی است.

* متعهد خدمت در دستگاه‌های دولتی و غیردولتی که به جای کارت معافیت متعهدان، کارت عفو رهبری دریافت کرده آیا برادرش می‌تواند از معافیت ۳ فرزند خدمت کرده از یک خانواده استفاده کند (در صورتی که ۲ فرزند دیگر خانواده کارت پایان خدمت دارند)؟
جواب: ملاک و مبنا برای استفاده از این نوع معافیت، صرفاً دارا بودن کارت پایان خدمت یا کارت معافیت خدمت متعهدان (جایگزین خدمت دوره ضرورت) توسط ۳ فرزند خانواده است. این افراد باید با مراجعه به رده‌های وظیفه عمومی نسبت به تعویض و تبدیل کارت خود اقدام تا مجاز به استفاده از این معافیت شوند.

*در خانواده‌هایی که به دلیل اختلافات خانوادگی، یک برادر از ارائه کارت پایان خدمت خود به برادر چهارم امتناع می‌کند چگونه می‌توان از معافیت فرزند چهارم استفاده کرد؟

جواب: هر چند اجازه فرزندی که خدمت کرده است برای استفاده برادر چهارم از معافیت لازم نیست لیکن در حال حاضر ارایه کارت پایان خدمت برای استفاده از این تسهیلات الزامی است.

*کسی که برادرش جانباز یا دارای سابقه جبهه است آیا سابقه او به عنوان یک فرد خدمت کرده و دارای کارت پایان خدمت محسوب می‌شود؟

جواب: ملاک استفاده از تسهیلات جدید (معافیت ۳ فرزند خدمت کرده) صرفاً داشتن کارت پایان خدمت دوره ضرورت یا کارت معافیت متعهدان خدمت در نیروهای مسلح و دستگاه‌های دولتی است.

*اگر خواهر مشمول از سپاه دانش قدیم کارت پایان خدمت داشته باشد آیا جزء یک فرزند خدمت کرده محسوب می‌شود؟

جواب: خدمت سربازی فرزندان اناث خانواده که خدمت سربازی را قبل از انقلاب انجام داده و دارای کارت پایان خدمت هستند به عنوان یکی از ۳ فرزند خدمت کرده قابل احتساب بوده و فرزند چهارم خانواده برابر مقررات می‌تواند از معافیت بهره‌مند شود.

* اگر فردی که دارای کارت پایان خدمت یا کارت معافیت خدمت متعهدان بوده و اکنون در قید حیات نیست آیا برادر چهارم او می‌تواند از معافیت ۳ فرزند خدمت کرده استفاده کند؟

جواب: بله. امکان استفاده از کارت متعهدان یا کارت پایان خدمت فرزندان فوت شده از یک خانواده نیز میسر است. در صورتی که برادر چهارم یا پنجم واجد سایر شرایط اعلام شده برای استفاده از معافیت جدید باشد.

*اگر پدری دارای دو همسر و از هر دو همسر دارای فرزند بوده است و هم‌اکنون در قید حیات نباشد در اینجا برای استفاده از معافیت ۳ فرزند خدمت کرده از یک خانواده، رضایت کدام همسر (یعنی کدام مادر) ملاک عمل است؟
جواب: حق تقدم و اولویت با مادری است که تعداد بیشتری از فرزندان او خدمت دوره ضرورت را انجام داده باشند و در صورت برابر بودن تعداد فرزند خدمت کرده، حق تقدم با فرزندی است که سن بیشتری دارد مگر اینکه دو مادر محضری توافق کنند که فرزند کوچک‌تر از این معافیت استفاده کند.

* آیا نظامیانی که بنا به دلایلی از خدمت اخراج یا بازخرید شده‌اند مدت خدمت آنها جایگزین خدمت دوره ضرورت محاسبه می‌شود؟

جواب: مدت خدمت نظامیانی که اخراج یا بازخرید شده‌اند قابل احتساب نیست مگر آنکه دارای کارت پایان خدمت معتبر باشند که در این صورت فرزند چهارم در صورت دارا بودن شرایط از تسهیلات جدید می‌تواند بهره‌مند شود.

*افراد متعهد به خدمت در سازمان‌ها و نهادها که پس از گذراندن مدتی از خدمت و انجام بخشی از تعهد خود، کارت معافیت پزشکی، کفالت و یا رهبری اخذ کرده‌اند، آیا خدمت آنها جایگزین خدمت دوره ضرورت محاسبه می‌شود؟

جواب: سوابق خدمتی متعهدان به سازمان‌ها و نهادها که بخشی از خدمت خود را انجام داده و سپس کارت معافیت پزشکی/ کفالت/ رهبری اخذ نموده باشند یا اخراج شده باشند در حال حاضر قابل احتساب نیست.

*آیا شرایط سنی برای استفاده از معافیت ۳ فرزند خدمت کرده از یک خانواده ملاک عمل است؟

جواب: رسیدگی به وضعیت افرادی که به سن مشمولیت می‌رسند و در صورت واجد شرایط بودن بلامانع است که با این ملاحظه در سال جاری متولدان سال ۱۳۷۰ در صورت دارا بودن شرایط مجاز به استفاده از این تسهیلات هستند.

*اگر یکی از فرزندان خانواده خدمت دوره ضرورت را انجام داده و ۲ فرزند دیگر خانواده نیز در حال انجام خدمت باشند آیا فرزند چهارم خانواده که در سن مشمولیت است می‌تواند از معافیت ۳ فرزند خدمت کرده از یک خانواده بهره‌مند شود؟

جواب: در صورتی‌که یکی از افراد خانواده خدمت دوره ضرورت را انجام داده و در حال حاضر ۲ برادر دیگرش در حال خدمت سربازی هستند، فرزند چهارم خانواده (در صورت مشمول بودن) به شرط آنکه حداقل یک‌سال از مدت خدمت دوره ضرورت ۲ برادرش سپری شده باشد می‌تواند از این تسهیلات بهره‌مند شود.

*در صورتی که ۲ فرزند خانواده خدمت دوره ضرورت را انجام داده و فرزند سوم در حین خدمت به دلیل قبولی در دانشگاه از خدمت ترخیص شده و فرزند چهارم نیز در حال انجام خدمت باشد، آیا فرزند سوم (دانشجو) می‌تواند از معافیت ۳ فرزند خدمت کرده از یک خانواده استفاده کند؟

جواب: در صورتی‌که ۲ فرزند خانواده خدمت دوره ضرورت را سپری کرده باشند و فرزند سوم آنها مدتی از خدمت دوره ضرورت را انجام داده و سپس از خدمت ترخیص و از معافیت تحصیلی در حال حاضر بهره‌مند است و فرزند چهارم خانواده در حال خدمت سربازی باشد در صورت طی شدن حداقل یک سال از خدمت سربازی فرزند چهارم، فرزند سوم آنها (دانشجو) می‌‌تواند از کارت پایان خدمت با درج مدتی که خدمت دوره ضرورت را انجام داده بهره‌مند شود.

*آیا فرزندان خانواده‌ای که قبلاً از تسهیلات معافیت ۲ برادری استفاده کرده‌اند می‌‌توانند از تسهیلات جدید استفاده کنند؟

جواب: آن دسته از افرادی که قبلاً از تسهیلات معافیت ۲ برادری استفاده کرده‌اند از تسهیلات جدید نمی‌توانند بهره‌مند شوند و برادری که به ازای خدمت وی برادر دیگر از خدمت معاف شده است جزء ۳ فرزند خدمت کرده محسوب نخواهد شد.

*کارکنان متعهد نظامی که پس از انجام ۲ سال تعهد خدمت فوت کرده‌اند آیا سوابق خدمتی آنها جایگزین خدمت دوره ضرورت محسوب می‌شود؟

جواب: مدت خدمت کارکنان متعهد نظامی که پس از ۲ سال انجام تعهد فوت کرده باشند پس از ارائه گواهی از سازمان مربوطه در قالب مقررات جدید به عنوان یک فرزند خدمت کرده قابل احتساب است.

*در صورت فوت پدر و مادر و عدم حضور قیم، کدام یک از فرزندان خانواده می‌توانند از معافیت ۳ فرزند خدمت کرده از یک خانواده استفاده کنند؟

جواب: در صورت وجود ۲ یا چند برادر واجد شرایط در یک خانواده برای استفاده از تسهیلات، در صورت فوت پدر و مادر و عدم حضور قیم، برادر بزرگتر از نظر سنی در اولویت استفاده از تسهیلات است و در صورت توافق او با ارائه گواهی محضری استفاده از تسهیلات معافیت توسط برادران کوچک‌تر خانواده ( که مشمول باشند) بلامانع است.

*مشمولی که ۲ برادرش خدمت کرده‌اند و برادر سوم او در حال خدمت است اما مدت خدمتش به یک سال نرسیده است آیا می‌تواند تا زمانی که خدمت برادرش به یک سال برسد وارد غیبت شود؟

جواب: برای بهره‌مندی مشمول متقاضی (فرزند چهارم) از معافیت، در صورتی‌که فرزند سوم خانواده در حال خدمت سربازی باشد و مدت خدمات او به یک‌سال نرسیده باشد بعد از تاریخ ۱/۳/۸۸ نباید وارد غیبت شود و با این شرط تاریخ اعزام وی تا زمانی که مدت خدمت برادرش به یک‌سال برسد قابل تمدید است.

* خانواده‌ای که دارای ۴ فرزند است و ۳ فرزند آن دوره خدمت ضرورت را انجام داده‌اند آیا برای معافیت فرزند چهارم ارائه رضایتنامه پدر یا مادر لازم است؟

جواب: در صورتی‌که فرزند چهارم خانواده واجد شرایط باشد و فرزند ذکور دیگری در خانواده وجود نداشته باشد یا اینکه تا پایان سال ۱۳۸۹ فرزند ذکور دیگر خانواده مشمول مقررات خدمت وظیفه عمومی نشود ارائه رضایتنامه از پدر یا مادر ضروری نیست.

*آیا سربازان فراری که واجد شرایط استفاده از معافیت ۳ فرزند خدمت کرده‌ از یک خانواده هستند و می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند؟

جواب: بله، فرزند چهارم خانواده که سرباز فراری است ابتدا باید به جرم فرار وی توسط محاکم قضایی رسیدگی شود و پس از صدور حکم و تحمل کیفر، می‌تواند از تسهیلات مزبور بهره‌مند شود.

*اگر فرزند سوم خانواده در حین انجام خدمت اقدام به فرار کند آیا فرزند چهارم می‌تواند از معافیت ۳ فرزند خدمت کرده استفاده کند؟

جواب: در صورتی‌که فرزند سوم خانواده در حال انجام خدمت سربازی بوده و پس از اتمام یک‌سال از خدمت، فرار کرده باشد تا زمانی که به جرم فرار وی توسط محاکم قضایی رسیدگی نشود و کیفر مربوط را تحمل نکند فرزند چهارم خانواده نمی‌تواند از تسهیلات بهره‌مند شود.

*اگر در خانواده‌ای ۲ فرزند خدمت سربازی را انجام داده و فرزند سوم نیز پس از انجام یک سال خدمت به دلیل قبولی در دانشگاه، از خدمت ترخیص شده باشد آیا فرزند چهارم می‌تواند از معافیت ۳ فرزند خدمت کرده از یک خانواده استفاده کند؟

جواب: در صورتی‌که ۲ فرزند خانواده خدمت دوره ضرورت را گذرانده باشند و فرزند سوم خانواده پس از انجام بیش از یکسال خدمت، به دلیل پذیرفته شدن در دانشگاه از خدمت ترخیص و در حال حاضر از معافیت تحصیلی استفاده می‌‌کند فرزند چهارم خانواده می‌تواند از معافیت مذکور بهره‌مند شود.

*اگر فرزند خانواده‌ای به شهادت رسیده یا جانباز و رزمنده (دارای سابقه جبهه) باشد آیا سابقه خدمت او جایگزین دوره ضرورت محسوب می‌شود؟

جواب: در صورتی که فرزند یک خانواده به شهادت رسیده یا جانباز / رزمنده باشد و قبلا از تسهیلات ایثارگری، خود یا فرزندانش استفاده کرده، فقط در صورتی‌که کادر نیروهای مسلح یا متعهد به سازمان‌های مربوط بوده، مدت سابقه خدمت او برابر مقررات تعیین شده به عنوان یکی از ۳ فرزند خدمت کرده محسوب و برای استفاده فرزند چهارم خانواده از تسهیلات جدید قابل احتساب خواهد بود.

*پدری که دارای دو همسر بوده و از هر کدام صاحب ۳ فرزند ذکور است، در صورتی که از فرزندان هر همسر ۲ فرزند خدمت سربازی را انجام داده و فرزند سوم آنها خدمت نکرده، در صورت فوت پدر، کدام یک از فرزندان سوم وی از این دو همسر می‌توانند از معافیت ۳ فرزند خدمت کرده از یک خانواده استفاده کنند؟

جواب: در صورتی‌که پدر خانواده دارای ۲ همسر بوده و از فرزندان ذکور هر همسر ۲ نفر خدمت دوره ضرورت را طی کرده باشند و فرزند ذکور سوم این ۲ همسر خدمت نکرده باشد و پدر نیز در قید حیات نباشد. با توافق ۲ مادر که باید به صورت محضری ارائه شود و مدارک آن ارائه می‌شود یکی از فرزندان سوم این ۲ خانواده می‌تواند از تسهیلات بهره‌مند شود و در صورت عدم توافق، فرزند بزرگتر در اولویت بهره‌مندی از تسهیلات است.

* اگر فردی پس از انجام بخشی از مدت خدمت وظیفه عمومی (قبل از اتمام خدمت)، به دلیل بهره‌مندی از سایر معافیت‌ها مانند پزشکی و کفالت از خدمت ترخیص و معاف شود آیا مدت خدمت او محاسبه می‌شود؟

جواب: فرزند خانواده‌ای که پس از انجام بخشی از خدمت سربازی حتی پس از طی بیش از یک سال از خدمت دوره ضرورت از یکی از انواع معافیت‌ها بهره‌مند شده و کارت معافیت‌ دریافت کرده است در حال حاضر به عنوان فردی که خدمت سربازی انجام داده، تلقی نمی‌شود.

*آیا کسانی که قبلاً از یک نوع معافیت مثلا معافیت پزشکی یا کفالت یا هر نوع معافیت دیگر برخوردار شده و دارای کارت معافیت هستند و اکنون نیز شرایط بهره‌مندی از معافیت ۳ فرزند خدمت کرده از یک خانواده را دارا هستند می‌توانند از معافیت جدید استفاده کنند؟

جواب: فرزندان ذکور خانواده‌ها که به هر شکل قبلاً از انواع معافیت‌ها بهره‌مند و کارت معافیت دریافت داشته‌اند برای استفاده از تسهیلات جدید نمی‌توانند کارت معافیت خود را باطل کنند.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

192 پاسخ به “سازمان نظام وظیفه به ۳۰ سؤال درباره معافیت‌های جدید سربازی پاسخ داد.”

 1. كامران نیم‌رخ

  سلام دوستان….. من متولد ۱/۱۰/۱۳۷۲ هستم
  پارسال برای اولین بار در دانشگاه شرکت کردم و قبول نشدم
  امسال اغومدم که ثبت نام کنم میگن تو سربازی نمیتونی باید بری سربازی بعد دانشگاه شرکت کنی قانون تعقییر کرده….
  اخه این چه قانونیه که هر سال عوض میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  من رشتم فنی ۳ساله دیپلم گرفتم
  بیچاره اونایی که ۴ ساله میگیرن
  اگه راه حلی به ذهن کسی میرسه که من سربازی نرم لطفا راهنمایی کنید
  اعزامم شهریوره
  ۰۹۱۱۲۳۷۱۴۵۳

 2. علی نیم‌رخ
  علی

  من دانشجوی ارشد هستم میخواستم ببینم بدون خدمت دوباره هم در رشته دیگر ارشد بخونم

 3. mohsen isakhani نیم‌رخ
  mohsen isakhani

  من یک طرفه صورتم پلاتینه دائمی است آیا برای اخذ معافیت میتوانم اقدام کنم؟

 4. nima نیم‌رخ
  nima

  salam man alan daram az moafi tahsili estefade mikonam aya mitonam moafi pezeshki begiram 09194306217

 5. majid نیم‌رخ

  من سرباز سازمان زندانها بودم دور اموزشیم تموم شد و منو به هرمزگان فرستادن که من نرفتم به یگانم خودمو معرفی کنم و الان ۲ سال هم هست ازدواج کردم من میخواستم ببینم اگه نخوام دوباره بیفتم تو سازمان زندانها باید چیکار کنم؟ تورو خدا یه راحی برام پیدا کنید؟ چون اصلا” نمیتونم تو زندان خدمت کنم

 6. رحيميان نیم‌رخ
  رحيميان

  سلام
  آیا رتبه های برتر کنکور ارشد شامل معافیت سربازی میشوند؟

 7. مهرشاد نیم‌رخ
  مهرشاد

  با سلام من تازگی متوجه شدم فتق جدار شکم از سمت راست دارم و حالا هم دانشجوی ترم ۶ پیام نور هستم یعنی یک سال دانشگاهم مونده خواستم بدونم من بهترین راه برام چیه الان میتونم اقدام کنم واسه سربازیم و معافیت بگیرم با باید صبر کنم دانشگاهم تمام بشه
  خواهشا سریع جوابشو برام میل کنید چون وظعم اورژانسی خدا خیرتون بده براتون دعا میکنم تورو خدا اگه کسی میتونه راهنمایی کنه برام ایمبل کنه mer5it@yahoo.com

 8. ابراهیم نیم‌رخ
  ابراهیم

  سلام اگر دفترچه ای کد ارتش خورده میشه کدش رو عوض کرد و کد سپاه زد

 9. ر.ب نیم‌رخ

  ۱۵ روز گذشته اما هنوز جواب نامه معافیتم به حوزه نیو مده علت چیست؟

 10. محمد نیم‌رخ
  محمد

  سلام من پدرم متولد ۱۳۳۲/۰۲/۲۸ هستند من هم تاریخ ۱۳۹۱/۰۴/۱۲ ترم اخر دانشگاهمو تموم کردم میخواستم ببینم معاف هستمو لطفا جواب بدهید

 11. عباس نیم‌رخ
  عباس

  سلام خواش میکنم جوابم رو واضح بدین که باتوجه به توضیحی که میدم معافی سه برادری شامل من میشود یانه…دوبرادرم سربازی شون تموم شده برادرسوم ۱۹/۴/۹۰رفته سربازی وچون لب مرز خدمت میکنه ۱۷ماه خدمت محسوب میشه وخودم متاهل و درحال تحصیل حستم

 12. مجیدشــــــــــــــــــــــــــــه نیم‌رخ
  مجیدشــــــــــــــــــــــــــــه

  باعرض سلام وخسته نباشی منچهار تا از برادرهایم خدمت رو تمام کردن وخودم در تاریخ۱۳۸۵ از خدمت اموزشی فرار کردم باید برایمعافیت چکار کنم

 13. mohamad نیم‌رخ
  mohamad

  من متولد ۲۲٫۴٫۷۳ هستم و پدرم ۶۴ سالشه
  میخواستم بژرسم معافم یا نه ؟

 14. خدیجه خوشبین نیم‌رخ
  خدیجه خوشبین

  با سلام همسرم قبل از به دنیا آمدن پسرم فوت کرد بعد از ۵ سال من ازدواج کردم در حال حاضر پسرم دانشجوی رشته مهندسی مکانیک است پسرم همیشه هر دو دستش از کتف در می آید و دوباره با درد فراوان جا می افتد و همچنین دستها و پاهایش شدیدا عرق میکند سوال من اینست که تکلیف او با این کتفی که مرتبا در می آید چیست ؟ آیا از آلان که دانشجو است باید اقدام کنم؟ وبه کجا باید مراجعه کنم ؟ و کدام دکتر باید این مسئله را تایید کند؟ خواهش میکنم مرا راهنمایی کنید . در ضمن او برادر و خواهر تنی دیگری ندارد و من از همسر دومم یک پسر ۱۴ ساله دارم . آیا با این وضعیت کتف هایش می توانم برای او معافیت بگیرم.

 15. عباس نیم‌رخ
  عباس

  زود بهم جواب بدین تااخرشهریور چیزی نمونده..من۲۵سالمه متاهل ودرحال تحصل هستم دوبرادرم خدمتشون تموم شده برادر سومم که ازمن کوچکترهستش درحال خدمت هست وتاپایان سال ۹۰هشت ماه خدمت کرده هست من میتونم از معافیت سه برادری استفاده کنم؟

 16. علیرضا نیم‌رخ
  علیرضا

  سلام بنده معاف شده ام بابند ۳۳حال میخواهم خدمت کنم درنوع بیماری خود تعرض کده بودم چکار کنم

 17. علی نیم‌رخ
  علی

  من مادر پدرم چند سالی میشه طلاق گرفتن داستان ما چه جوریه معاف نمیشیم حداقل بدر دمون بخورن

 18. مهدی نجفی نیم‌رخ
  مهدی نجفی

  سلام من ۵ سال بیش به خاطر داشتن واریکوسل معافیت پزشکی گرفتم و اکنون عمل کرده و هیچ مشگلی ندارم در ضمن قهرمان کشور کیک بوکسینگ هم هستم و بدن ورزیده و سالم دارم و کارشناس تربیت بدنی هستم .ایا میتوانم معافیت پزشکی خود راباطل کرده و به خدمت مقدس سربازی بروم.

 19. مهدی نجفی نیم‌رخ
  مهدی نجفی

  سلام من به خاطر داشتن همورویید از خدمت مهافیت پزشکی گرفته ام و اکنون عمل کرده و سالم هستم ایا میتوانم معافیت خود را باطل کرده و به خدمت مقدس سربازی بروم؟لطفا مرا راهنمایی کنید این معافیت مهر بدبختی روی پیشانی ماست؟

 20. مهدی نجفی نیم‌رخ
  مهدی نجفی

  سلام من به خاطر داشتن همورویید از خدمت معافیت پزشکی گرفته ام و اکنون عمل کرده و سالم هستم ایا میتوانم معافیت خود را باطل کرده و به خدمت مقدس سربازی بروم؟لطفا مرا راهنمایی کنید این معافیت مهر بدبختی روی پیشانی ماست؟در ضمن ورزشکار و قهرمان کیک بوکسینگ هم هستم.

 21. قوالب بلوجر نیم‌رخ
  قوالب بلوجر

  Howdy very nice website!! Man .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also?I am glad to seek out numerous helpful information here in the post, we’d like develop more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 22. علی نیم‌رخ
  علی

  سلام

 23. زهره وند نیم‌رخ
  زهره وند

  باسلام
  من پدرم نظامی است و۸۴ماه سابقه حضوردرجبهه داردوهمینطورجانباز است
  ازاینرو بنده معاف شدم حالا میخواستم بدانم که این نوع معافیت چه نوعی از معافیت است وچه ارزشی داردودرموقع استخدامی معادل خدمت سربازی حساب می شود که به حداکثرسن داوطلبان اضافه می شود یاخیر
  چون من میخواهم استخدام نظام شوم
  ممنون میشوم پاسخ بدهید.

 24. احسان نیم‌رخ
  احسان

  با سلام
  بنده در حال تحصیل در دانشگاه هستم و نهایتا تا اول شهریور ماه فارغ التحصیل خواهم شد و می توانم از امریه بهره مند شوم.
  میخاستم بدونم الان اجازه دارم دفترچه پست کنم؟؟آخه چند جایی که سر زدم برای امریه ازم مدارک ارسالی و دفترچه میخوان و ممکنه اگه تا شهریور بمونم شانس امریه هایی که هست از دستم دربیاد.
  ممنون میشم جوابمو بدین

 25. علی نیم‌رخ
  علی

  سلام و خسته نباشد
  عمو بنده سابقه حضور در جنگ را دارد و فرزندی ندارد حتی دختر آیا می توانم از سابقه او استفاده کنم برای کسر خدمت؟
  با تشکر

 26. آرمان نیم‌رخ
  آرمان

  با سلام
  پدر من دارای ۸۰ماه جبهه و ایثارگری است و برادر بزرگتر من هم از همین طریق معافیت گرفت
  آیا من هم میتوانم معافیت بگیرم؟
  باتشکر

 27. saeed نیم‌رخ
  saeed

  باسلام سعید هستم متولد ۷۰٫بابام ۷ماه خدمت جبهه+۱۵درصد جانبازی داره.متاهلم+لیسانس.۱۲سال عضوبسیجم و۷سال فعل بسیجم.امکان معافیتم هست؟

 28. hatef نیم‌رخ
  hatef

  دوستان بنده پزشک هستم . پسر چهارم خونواده هستم . برادر اول معافیت پزشکی به دلیل عرق دست گرفته و برادر دومم با قانون قد و وزن معاف شده . برادر سومم خدمت سربازیش رو انجام داده . مادرم هم جزو سپاه دانش قبل انقلاب بوده . متاهل هم هستم .
  * اولا میخواستم بدونم مادر هم به عنوان برادر حساب میشه ؟ چون تا جاییکه مشخصه خواهر به عنوان برادر حساب میشه ؟
  *دوم اینکه میخواستم بدونم با شرایط من راهی واسه معافیتم وجود داره ؟
  ممنون میشم کسی کمکم کنه

 29. مجتبی نیم‌رخ
  مجتبی

  سلام من یک برادر معلول ذهنی هست که سن پدرم ۴۷ سال دارد خوتستم ببینم میتونم که معاف کفالت بگیرم ممنون از پاسخ گوییتون

 30. محمد نیم‌رخ
  محمد

  سلام من برادرم کفالت پدرم رو گرفته و الان بابام دوسال فوت شده و منم در حال حاضر دارم درس.میخونم در.مقطع.کاردانی و غیبت هم نداشتم ایا میتونم کفالت مادرم رو بگیرم.،؟تورو خدا راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA