چرت بزنید بهتر یاد بگیرید

جام‌جم آنلاين: پژوهشگران آمريکايي ادعا مي کنند که خواب کوتاه يا چرت زدن، توانايي مغز را براي جذب اطلاعات تازه افزايش مي دهد.

درجريان مطالعاتي که در اين زمينه صورت گرفته دانشمندان دريافتند که کساني که در طول روز 90 دقيقه خوابيده بودند از عهده آزمايش هاي مربوط به جذب اطلاعات و علوم شناختي بهتر برآمدند.

ازاين مطالعات که در دانشگاه برکلي در کاليفرنيا صورت گرفته چنين نتيجه گيري مي شود که مغز انسان براي اين که فضاي تازه اي براي آموخته هاي جديد ايجاد کند احتياج به مدتي استراحت دارد.

درتحقيقات مورد بحث هنگام شروع روز يک رشته مسائل مشکل براي يادگيري، در اختيار 39 فرد بزرگسال که از سلامت کامل برخوردار بودند، قرار دادند.

قبل از اين که نيمي از اين افراد خواب کوتاهي بکنند، نتيجه قدرت فراگيري اطلاعات تازه در همه اعضاي گروه يکسان بود.

ولي پس از تکرار آزمايش ها، کساني که خواب کوتاهي داشتند نشان دادند که قوه فراگيري شان بهتر از کساني است که بيدار نگاه داشته شده بودند.

دکتر ماتيو واکر که سرپرستي اين تحقيقات را به عهده داشته، مي گويد خواب نه تنها عوارض بيخوابي دراز مدت را بر طرف مي کند بلکه قوه شناخت و ادراک شخص را در مقايسه با زمان قبل از خواب، افزايش مي دهد.

دکتر واکر مي گويد: “درست مثل اين است که صندوق ايميل حافظه شما پر مي شود و تا هنگامي که شما با توسل به خوابيدن محتويات اين صندوق را به بخش حافظه دور نفرستاده ايد، جايي براي دريافت ايميل تازه که در اينجا مقصود فراگيري هاي جديد است، نداريد.”

هنگام خواب، مغز انسان فرصتي دارد تا اطلاعاتي را که فرا گرفته به بخش هيپوکامپ مغز که مسئول حافظه دور است، منتقل کند.هيپوکامپ خاطرات گذشته را به شکل کوتاه يا دراز مدت حفظ مي کند.

با اين وجود، پرفسور درک يان ديجک، مدير مرکز تحقيقات در باره خواب در Surrey در بريتانيا مي گويد هنوز شواهد منسجمي وجود ندارد که ثابت کند خواب کوتاه در طول روز مزيت برجسته اي به تنها يک بار خواب در طول بيست و چهار ساعت دارد.

به عقيده پرفسور ديجک چرخه خواب و بيداري، آنطور که ممکن است ما فکر کنيم انعطاف ناپذير نيست و ما اين توانايي را داريم که به انحاء مختلف بخوابيم.

وي مي افزايد: در حالي که يافته هاي دانشمندان دانشگاه برکلي در باره خواب ممکن است در چارجوب محيط آزمايشگاهي قابل قبول باشد ولي اين تصوير در “دنياي واقعي” کاملا روشن نبوده و بيشتر تيره و تار است.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA