جام جهانی 2010

فرانسه که در راه صعود به جام جهانی، اشتباه عجیب و غیر قابل تحمل داور دانمارکی به کمکش آمده بود این بار در تقسیم تیمها در گروه‌های هشتگانه هم شانس آورد…

«ساعت 19 به وقت محلی» این زمانی بود که مسئولان فیفا و کمیته برگزاری مراسم قرعه‌کشی جام جهانی 2010 برای آغاز این جشن باشکوه معین کرده بودند.

چهره‌های ورزشی و هنری بسیاری برای شرکت در این مراسم دعوت شده بودند که چارلیز ترون هنرپیشه معروف هالیوود و بازیگر نقش اول زن فیلم شغل ایتالیایی (2003)، سرشناسترین آنها بود. ترون که اصالتا اهل آفریقای جنوبی است، علاوه بر آنکه در این مراسم در کنار کارول مانانا مجری سیاهپوست و مشهور این کشور قرار داشت، مراسم رونمایی از توپ جدید مسابقات جام جهانی را هم برعهده گرفت و در تمام زمان قرعه‌کشی هم روی سن بود و نام تیمها را در کنار والکه دبیر کل فیفا معرفی می‌کرد.

فیفا برای آنکه مراسم کاملی داشته باشد، تمام تلاش خود را به کار گرفت تا نلسون ماندلا، مشهورترین شخصیت آفریقای جنوبی را که به دلیل بیماری قادر به حضور در سالن نبود، از طریق ارتباط ماهواره‌ای با مراسم پیوند بزند تا چند کلام او به مراسم جان بدهد.

جشن، با حضور سپ بلاتر رئیس فیفا و ژاکوب زوما رئیس جمهور آفریقای جنوبی در کنار هم به روی سن، شکل واقعی و رسمی به خود گرفت. چند لحظه بعد از آنکه این دو نفر به روی سن آمدند، جیان کارلو آبته رئیس فدراسیون فوتبال ایتالیا در حالی که جام جهانی را در دست داشت، به روی سن آمد و آن را به دست زوما داد تا حضار چند ثانیه ایستاده آنها را تشویق کنند.

کمیته برگزاری مراسم قرعه‌کشی چهره‌های سرشناس بسیاری در میان حضار داشت. بکام، کافو، لوکاس رادبه، دل‌بوسکه، کارلوس آلبرتو پریرا، بنی مک‌کارتی، اتمار هیتزفلد، فابیو کاپلو، روژه میلا، دونگا، اتوره‌ هاگل، کارلوس کرش، هایله گیبرسلاسی قهرمان دو استقامت المپیک و جهان، عیسی حیاتو رئیس کنفدراسیون فوتبال آفریقا، جان اسمیت ستاره راگبی آفریقای جنوبی، لودلو کاپیتان تیم زنان این کشور و بسیاری از چهره‌های سرشناس دنیای فوتبال همه بودند؛ اما ماردونا در میان مدعوین دیده نمی‌شد. او علاوه بر آنکه یکی از چهره‌های ماندگار تاریخ فوتبال دنیاست، سرمربیگری یکی از بزرگترین تیم‌های شرکت‌کننده در این جام را هم برعهده دارد.

زمانی که مراسم شروع شد حسرت ما برای آنکه در میان 32 تیم نیستیم تمام وجودمان را فراگرفت و این حس زمانی بیشتر شد که برای معرفی تیم کره شمالی، 10 ثانیه از بازی ایران و کره شمالی در سالن پخش شد.

به هر شکل 32 تیم به این صورت در 8 گروه تقسیم شدند تا زاکومی شیر آفریقایی که سمبل مسابقات جام جهانی است با این تیمها آشنا شود:

گروه اول: آفریقای جنوبی، مکزیک، اروگوئه و فرانسه

گروه دوم: آرژانتین، نیجریه، کره جنوبی و یونان

گروه سوم: انگلیس، آمریکا، الجزایر و اسلوونی

گروه چهارم: آلمان، استرالیا، صربستان و غنا

گروه پنجم: هلند، دانمارک، ژاپن و کامرون

گروه ششم: ایتالیا، پاراگوئه، نیوزیلند و اسلوواکی

گروه هفتم:‌برزیل، کره شمالی، ساحل عاج و پرتغال

گروه هشتم: اسپانیا، سوئیس، هندوراس، شیلی

در مرحله یک هشتم، بازیها به این صورت برگزار می‌شود:

بازی 49: تیم اول گروه اول با تیم دوم گروه دوم

بازی 50: تیم اول گروه سوم با تیم دوم گروه چهارم

بازی 51: تیم اول گروه چهارم با تیم دوم گروه سوم

بازی 52: تیم اول گروه دوم با تیم دوم گروه اول

بازی 53: تیم اول گروه پنجم با تیم دوم گروه ششم

بازی 54: تیم اول گروه هفتم با تیم دوم گروه هشتم

بازی 55: تیم اول گروه ششم با تیم دوم گروه پنجم

بازی 56: تیم اول گروه هشتم با تیم دوم گروه هفتم

در مرحله یک چهارم نهایی برنده بازی 49 با برنده بازی 50، برنده بازی 51 با برنده بازی 52، برنده بازی 53 با برنده بازی 54 و برنده بازی 55 با برنده بازی 56 مسابقه می‌دهند.

بازیهای جام جهانی از جمعه 11 ژوئن سال 2010 (21 خرداد 89) تا یکشنبه 11 جولای 201 (20 تیر89) برگزار می‌شود.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA