تمایل داریوش مهرجویی برای اقتباس سینمایی از کتاب «دا»

خبرگزاری فارس: داریوش مهرجویی‏، کارگردان سینمای ایران گفت: کتاب «دا» با تمام جزئیاتی که دارد آنقدر فنی است که بدم نمی‌آید قسمتی از آن را تبدیل به فیلم سینمایی کنم.

به گزارش خبرگزاری فارس، داریوش مهرجویی در گفت‌وگو با ستاد خبر ناشر کتاب «دا» درباره این کتاب گفت: «این کتاب، کتابی است که بسیار گیرا و جذاب است و ساختار قشنگی دارد و یکی از رمان‌های خیلی قوی ادبیات کنونی ماست. به خصوص صحنه‌پردازی‌های واقع‌گرایانه‌ای دارد که خیلی کم در سایر رمان‌ها دیده می‌شود. نوعی ناتورالیسم خیلی شفاف و گیرا در این رمان وجود دارد که به راحتی با خواننده رابطه برقرار می کند.»
وی گفت: «در عین حال از نظر مفهومی هم خیلی قوی است چون واقعیت وحشتناک جنگ را نشان می‌دهد که چگونه یک عده مردم مظلوم مورد هجوم خشونتهای وحشتناکی قرار می‌گیرند. این کتاب خیلی جالب است و یک تصویر واقعی از روزهای اولیه جنگ وحشتناک را نشان می‌دهد.»
کارگردان سینمای ایران در پاسخ به این سوال که اگر روزی قرار باشد از این کتاب فیلم تهیه شود آیا تمایل دارد روی این داستان کار کند؟ گفت: «این داستان با تمام جزئیاتی که دارد آنقدر فنی است که بدم نمی‌آید قسمتی از آن را تبدیل به فیلم سینمایی کنم.»
مهرجویی گفت: «تبدیل همه کتاب به فیلم نیاز به ساخت یک سریال طولانی دارد. البته چند نفر از کارگردانان زن هم اشتیاق زیادی دارند تا فیلم این کتاب را تهیه کنند و فکر می‌کنم این کار بهتر است چون قهرمان اصلی این داستان زن است و این‌ها می‌توانند خیلی عمیق در او و کارهایی که می‌کند رسوخ کنند.»
مهرجویی در مورد احساس خود پس از خواندن این کتاب نیز گفت: «به خاطر احساس خوبی که از خواندن کتاب داشتم، خواندن این کتاب را به همه توصیه می‌کنم، این کتاب یک تجربه غنی هنری، تاریخی، فلسفی، فکری و فرهنگی به انسان می‌دهد و تصویری درخشان از موقعیتی را به نمایش می‌گذارد که ما در آن گرفتار شدیم بدون این که گناهی کرده باشیم.»
کارگردان فیلم هامون همچنین گفت: «به تمامی مردم آبادان و خرمشهر که مصائب این جنگ را عمیقا و از نزدیک تجربه کردند درود می‌فرستم و از صمیم قلب به آنها به خاطر مقاومت و پایداری‌ای که از خود نشان دادند درود می‌فرستم و به خاطر پیروزی‌شان به آنها تبریک می‌گویم.»
کتاب «دا» از کتاب‌های منتشر شده در انتشارات سوره مهر است که در مدت کمتر از ۹ ماه به چاپ سی و دوم رسیده است.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA