مسکن سم حلزون

دانشمندان از سم حلزون نوعی مسکن قدرتمند ساخته اند.

این مسکن که بر پایه پروتئین ریزی در سم حلزون مخروطی ساخته شده ، می تواند از مورفین موثرتر باشد.این پیشرفت می تواند روزی به ساخت دارویی منجر شود که دردهای عصبی شدید و مزمن را تسکین بخشد.
پروفسور “دیوید کریک” از دانشگاه کویینزلند در استرالیا، ساخت این پنج مسکن آزمایشگاهی را یک گام مهم در داروسازی توصیف کرده اند.


این پیشرفت می تواند راهنمایی برای ساخت یک طبقه کاملا جدید از داروها باشد که یکی از شدیدترین دردهای مزمن عصبی را تسکین بخشد؛ دردی که در حال حاضر درمان دشواری دارد.
حلزون های مخروطی که معمولا در دریاهای گرم و حاره ای یافت می شوند از زهر برای فلج کردن طعمه اش استفاده می کنند.
این مایع حاوی صدها پروتئین کوچک موسوم به کونوتوکسین هاست که در انسان خاصیت تسکین دهنده درد دارند.
محققان بر روی ساخت داروهای برپایه کونوتوکسین کار می کنند که می توان آن را به صورت خوراکی مصرف کرد. در حال حاضر تنها داروی موجود در بازار که از این پروتئین در ساخت آن استفاده شده باید به نخاع بیمار تزریق شود.
کریک که آزمایش های اولیه را امیدوار کننده و نوید بخش می داند می گوید داروی اولیه آزمایش شده بر روی موش ها کاهش چشمگیر درد را نشان داده است.
وی افزود: ما هنوز از عوارض جانبی این دارو بر روی انسان چیزی نمی دانیم اما فکر می کنیم که باید بی خطر باشد.
این پژوهشگر معتقد است این دارو با یک سازوکار کاملا مختلف نسبت به مورفین، عمل می کند و از این رو احتمالا وجود عوارض جانبی آن بسیار اندک است  و این یکی از بزرگ ترین مزیت های این دارو محسوب می شود.
قرار است نتایج این تحقیقات در کنفرانس انجمن شیمی آمریکا منتشر شود.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA