نابغه‌ترين و ديوانه‌ترين دانشمندان جهان

به گزارش مهر، دانشمندان بزرگي که نام آنها در تاريخ بشر به عنوان بزرگترينها به ثبت رسيده است در زمان حيات خود نسبت به ديگر افراد به گونه اي غيرعادي به شمار مي آمده اند. اين افراد با هوش بسيار بالاي خود نه تنها طرحي جديد و گاه غيرعادي را به زندگي بشر افزودند، بلکه ديدگاه انسان نسبت به جهان را به طور کل تغيير دادند.

نشريه علمي لايوساينس به منظور معرفي اين افراد که در دوره خود از برترينها به شمار مي رفته اند، طي گزارشي جالب ليست 10 نفر از اين دانشمندان که به دليل بالا بودن بيش از حد سطح هوشي از نظر بسياري از افراد زمان خود ديوانه به شمار مي رفته اند را با عنوان “ليست 10 تن از ديوانه ترين دانشمندان جهان” منتشر کرده است.

يوهان کونراد ديپل: وي در کشور آلمان و در قلعه اي به نام فرانکشتاين متولد شده و رشد کرد. در قرن 17 ميلادي وي به عنوان يک شيمي دان موفق به ابداع رنگدانه آبي پروس يکي از اولين رنگهاي شيميايي ترکيبي در جهان شد. اما اصلي ترين و بي پايان ترين تلاش وي که شهرت زيادي را نيز برايش به ارمغان آورد تلاش براي کشف اکسير حيات يا ناميرايي است. شايعاتي که درباره آزمايشهاي وي بر روي اجساد انسانها وجود داشته است الهام بخش شکل گيري شخصيت افسانه اي داستان فرانکشتاين بوده است.

وارنر ون براون: وي در سن 12 سالگي قطار اسباب بازيش را از ترقه پر کرده و در ميان خياباني شلوغ در آلمان منفجر کرد. اين عمل نشانه از پديده اي بود که در آينده در حال وقوع بود. وي در نهايت به عنوان مغز برنامه هاي موشکي V-2 هيتلر به عنوان اسير جنگي به زندان افتاد و سپس راه خود را به سوي فضا و اکتشافات فضايي باز کرد. وي در حاليکه در برنامه هاي فضايي آمريکا دست داشت به عنوان استاد فلسفه و غواصي نيز مشغول به کار بود.

رابرت آپنهايمر: رئيس پروژه منهتن که به منظور توليد اولين بمب اتمي جهان راه اندازي شده بود، هرگز در ابراز احساس خود در رابطه با جامعه گرايي و حس کشمکش و ناسازگاري درباره بمباران اتمي ابايي نداشت. به طوريکه تمامي نيروي سياسي و دانشگاهي خود را بر روي اين موضوعات متمرکز کرد. وي با وجود اين مجادله ها و درگيريها به عنوان مردي شناخته مي شود که زبانهاي آلماني و هندي را تنها به اين منظور آموخت تا در هنگام آزمايش اولين بمب اتم خود قسمتهايي از کتاب مقدس هندوها را به عنوان خطابه بيان کند.

فريمن ديسون: وي در زمينه هاي علم فيزيک و نويسندگي داستانهاي علمي تخيلي بسيار چيره دست بوده است. ديسون در سال 1960 نظريه اي را مبني بر نياز انسان در توليد لايه اي محافظتي براي محاصره منظومه خورشيدي و حداکثر استفاده از نور خورشيد ارائه کرد. اين لايه اکنون با عنوان لايه ديسون شناسايي مي شود. ديسون عميقا به حيات ماورايي اعتقاد داشته و بر اين باور بود انسان طي چند دهه آينده قادر به برقراري ارتباط با موجودات ماورائي خواهد بود.

ريچارد فين مان: وي نيز يکي از نابغه هايي بود که در پروژه منهتن حضور موثري داشته و در تيم نخبه هايي بود که بمب اتم را توليد کردند. فين مان يکي از مهمترين دانشمندان قرن بيستم ميلادي به شمار مي رود. وي در کنار مشغله خود به عنوان يک فيزيکدان به موسيقي و طبيعت علاقه بسياري داشت و موفق به رمزگشايي خط هيروگليف مايانها شده بود.

جک پارسونز: وي در عين حال که از پايه گذاران لابراتوار رانشي جت به شمار مي رود به صورت مداوم به تمرين جادو و جادوگري مي پرداخته است. اين دانشمند مرموز و فعال در زمينه علوم فضايي از تحصيلات رسمي برخوردار نبود و در عين حال رياست توليد راکتي سوختي براي هدايت ايالات متحده به فضا را در دست داشت. وي طي حادثه اي ناگوار در حال انجام آزمايشهايي در محل سکونت خود در اثر انفجاري بزرگ از دنيا رفت.

جيمز لاولاک: اين دانشمند زيست محيطي مدرن و مخترع فرضيه بزرگ جهان ابر ارگانيسم، در ارائه پيش بيني هاي وحشتناک درباره تغييرات جوي شهرت زيادي داشته است که اکنون مي توان به خوبي ديد بسياري از پيش بيني هاي وي به حقيقت پيوسته اند. بر اساس پيش بيني وي مرگ تدريجي در حدود 80 درصد از جمعيت بشر تا سال 2100 امري اجتناب ناپذير خواهد بود.

نيکولا تسلا: تسلا فردي است که در هنگام روشن کردن يک سوئيچ بزرگ الکتريکي بايد تصوير وي را در ذهن داشت. وي به عنوان مخترع راديوي بي سيم و ژنراتورهاي AC که کليد آغاز عصر الکتريک به شمار مي رود، شناخته مي شود. وي همچنين به عنوان نابغه ديوانه نيز شناخته مي شد زيرا بسيار کم خوابيده و از بدن خود به عنوان ابزاري رسانا براي نمايش دستاوردهايش در جمع استفاده مي کرد.

لئوناردو داوينچي: اين دانشمند و نقاش محبوب ايتاليايي به گونه اي از ميان تمامي شاهکارهاي دوران رنسانس اين فرصت را پيدا مي کرد تا به جهان نامتعارف نيز سرکي بکشد. در کتاب طراحيهاي اين دانشمند ايتاليايي که اکثرا به صورت قرينه نگاشته شده، سرزمين عجايبي از ماشينها و طراحي هاي شگفت انگيز نهفته است که بسياري از آنها نهفته باقي مانده و برخي از آنها از جمله طرح هلي کوپتر اوليه وي قرنها بعد به واقعيت تبديل شد.

آلبرت اينشتين: وي به طور قطع با ارائه نظريات فيزيکي متعددي که جهان را متحول ساخته از نابغه ترينهاي اين ليست 10 نفره به شمار مي رود. وي علم فيزيک را با ارائه نظريه نسبيت احيا کرده و در زمينه هاي گرانش و کوانتم به موفقيتهاي زيادي دست يافت. وي همچنين به مسابقه دادن با قايق بادي اش در روزهاي بدون باد تنها به منظور قدرت نمايي بسيار علاقه مند بود.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA