چگونه عاشق شویم

دلایل عاشق شدن از نظر علم
چه زمانی متوجه حضور کسی در قلب خود میشوید؟ عشق در کیمیای ذهنتان باعث چه رویدادی میگردد؟ و آیا عاشق شدن صرفاً طریقه ای طبیعی برای حفظ بقای نوع بشر است؟

ما نام عشق را بر آن می نهیم. عشق به مانند روشنای آفتاب حس میگردد. اما روح بخش ترین احساسات انسانها شاید همین راه حل زیبای طبیعت برای بقای نسل آدمیان و تولید مثل آنها باشد.

مغر توسط مجموعه ای از مواد شیمیایی اثر بخش، ما را در دام عشق گرفتار می آورد. تـصور بر این است که در حال گزینش شریکی برای خود هستیم، در حالی که ممکن است طعمه ای دلباخته برای دام دوست داشتنی طبیعت بیش نباشیم.

آنگونه که شما تصور میکنید نیست…

روان پژوهان نشان داده اند در حدود ۹۰ ثانیه تا ۴ دقیقه زمان لازم است تا شما درباره عشق کسی تصمیم گیری نمایید.

تحقیقات گویای این مطلب میباشند:

%۵۵ از طریق زبان جسمانی علاقه پدید می آید
%۳۸ از طریق لحن صدا و سرعت سخن گفتن
فقط %۸ از طریق گفتگو عاشق میشوند
۳ مرحله عشق

روانشناسان برای عشق سه مرحله پیشنهاد نموده اند: شهوت، مجذوبیت و تعلق. هر کدام از این مراحل بدلیل وجود هورمونها و مواد شیمیایی خاصی ایجاد میشوند.

مرحله ۱: شهوت

این اولین مرحله عشق بوده و در هر دو جنس زن و مرد بدلیل وجود هورمونهای جنسی استروژن و تستسترون پدید می آید.

مرحله ۲: مجذوبیت

زمانی شگفت انگیز، هنگامیکه به عشقی حقیقی مبتلا شده اید و بسختی میتوانید به دیگران فکر کنید. دانشمندان بر این باورند که سه انتقال دهنده عصبی اصلی در این مرحله دخیل میباشند: آدرنالین، دوپامین و سروتونین

آدرنالین

مراحل ابتدایی علاقمندی به یک فرد باعث فعال شدن واکنشهای استرس زا و افزایش سطح آدرنالین و کرتیزول در خون می گردد. این فرآیند تاثیر فریبنده ای در فرد ایجاد میکند: وقتی او را برای اولین بار می بینید بدنتان عرق می کند، قلبتان سریعتر میتپد و دهانتان خشک میگردد.

دوپامین

یک زوج تازه ازدواج کرده تحت معاینه مغزی قرار گرفتند و مشخص گردید که میزان سطح دوپامین که نوعی انتقال دهنده عصبی بشمار میرود در آنها بالا است. این هورمون از طریق رهاسازی حس شدیدی از لذت، باعث تحریک میل و رغبت در شخص میگردد. این دقیقاً همان تاثیری است که بعد از مصرف کوکائین در مغز بوجود می آید!

نتایج آزمایشات دال بر وجود مقدار قابل توجهی از دوپامین در اغلب زوجین میباشد: افزایش انرژی، کاهش نیاز به خواب و غذا، حواس متمرکز و لذتی مطبوع در کوچکترین جزئیات رابطه.

سروتونین

و در انتها سروتونین، یکی از مهمترین هورمونها، که باعث میگردد بسیار زیاد به معشوقتان فکر کنید.

آیا عشق شیوه تفکرتان را تغییر می دهد؟

در یک بررسی علمی مشخص شد که در مراحل اولیه ایجاد عشق ( مرحله مجذوبیت ) نحوه فکر کردن دچار دگرگونی شگرفی می شود. از بیست زوج جوان که ابراز علاقه بسیار شدیدی نسبت به هم می نمودند، دعوت بعمل آمد تا مشخص گردد که آیا مکانیزم تفکر دائمی به معشوق در مغز با مکانیزمی که باعث بروز اختلال وسواس فکری-عملی میشود ارتباطی دارد یا خیر.

با تحلیل نمونه های خونی گرفته شده معلوم گردید که میزان هورمون سروتونین در زوجهای جوان با سطوح پایین این هورمون در بیماران وسواس فکری-عملی برابری میکند.

عشق نیاز به ناپیدایی دارد

افرادی که بتازگی عاشق هم شده اند صورتی خیالی، شاعرانه و ایده آل به شریک زندگیشان می بخشند، محاسنشان را بزرگ نمایی نموده و عیوبشان را می پوشانند.

همچنین زوجهای جوان، خودِ رابطه را نیز متعالی جلوه می دهند و تصور میکنند که رابطه شان از هر زوج دیگری صمیمی تر و زیباتر است. روانشناسان معتقدند که ما به چنین نگرش خالصانه ای نیازمندیم. این نگرش باعث میگردد، تا زمان وارد شدن به مرحله بعدی عشق، یعنی تعلق، در کنار یکدیگر باقی بمانیم.

مرحله ۳: تعلق

تعلق ضمانتی است که زوجین را متعهد میکند برای بچه دار شدن و پرورش آنها به اندازه کافی در کنار هم زندگی کنند. دانشمندان تصور میکنند که دو هورمون اصلی در رابطه با ایجاد حس تعلق دخیل هستند: اکسیتوسن و واسوپرسین.

اکسیتوسین – هورمون نوازش

اکسیتوسین هورمونی قدرتمند است که توسط زنان و مردان در حیم ارگاسم ترشح میشود. این هورمون احتمالاً حس تعلق را عمیق تر نموده و باعث میگردد زوجین بعد از اتمام رابطه جنسی بیش از پیش نسبت به هم احساس نزدیکی کنند. مطابق با این نظریه، هر قدر زوجین بیشتر رابطه جنسی برقرار کنند، پیوستگی و صمیمیت بین آنها نیز بیشتر خواهد شد. اکسیتوسین هنگام زایمان نیز ترشح شده و به ایجاد پیوند عاطفی قوی بین مادر و کودک، کمک شایانی می نماید. یکی دیگر از وظایف این هورمون خروج اتوماتیک شیر از سینه مادر در هنگام گرسنگی کودک است.

یک استاد روانشناسی نشان داد که اگر ترشح طبیعی هورمون اکسیتوسین در گوسفندان و موشها متوقف شود، آنها تازه متولدین خود را پس خواهند زد.

بطور عکس، تزریق اکستوسین به موشهای ماده ای که هیچگاه رابطه جنسی نداشتند، باعث دوستی کردن آنها با نوزادان موشهای دیگر گردید. موشهای ماده این نوزادان را گونه ای مراقبت میکردند که گویی متعلق به خودشان است.

واسوپرسین

واسوپرسین یکی دیگر از هورمونهای مهم در مرحله تعهد بلند مدت است و بعد از رابطه جنسی ترشح میگردد.

واسوپرسین (هورمون ضد ادرار) به همراه کلیه ها جهت کنترل تشنگی کار میکند. نقش بالقوه این هورمون در روابط بلند مدت زمانی که محققان مشغول مشاهده رفتارهای موشهای صحرایی بودند مشخص گردید.

موش های صحرایی در روابط جنسی که لزوماً برای تولید مثل نبود، بیشتر شرکت میکردند. آنها همچنین – همانند انسانها – رابطه زوجیت مستحکم تر و پایدارتری را بنا مینمودند.

زمانیکه به این موشها داروی متوقف کننده اثر واسوپرسین خورانده می شد، بدلیل از بین رفتن صمیمیت و عدم مراقبت احساسی از جفت، ارتباط آنها با جفتشان بسرعت قطع میگشت.

و در نهایت… چگونه عاشق شویم

شخصی کاملاً غریبه را بیابید.
به مدت نیم ساعت اطلاعاتی صمیمی درباره زندگیتان در اختیار یکدیگر قرار دهید.
سپس به مدت چهار دقیقه بدون اینکه حرفی بزنید عمیقاً به چشم های هم خیره شوید.
یک روانشناس مشهور که در حال مطالعه دلایل عاشق شدن انسانها میباشد، از چندین زن و مرد درخواست کرد تا سه مرحله بالا را انجام دهند و متوجه گردید که بسیاری از زوج ها بعد از یک آزمون ۳۴ دقیقه ای عمیقاً احساس مجذوبیت می نمودند. دو زوج مورد مطالعه وی بعدها با یکدیگر ازدواج کردند.


منتشر شده

در

, ,

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

5 پاسخ به “چگونه عاشق شویم”

 1. shania نیم‌رخ
  shania

  به نظر من مطالب شما از نظر علمی خوب بود اما من که هیچی ازش نفهمیدم
  لطفا در مورد مسائل احساسی و اینکه ]دم وقتی عاشق می شه چه احساسی بهش دست می ده هم مطالبی در ارائه بدین
  با تشکر

 2. sajad نیم‌رخ
  sajad

  من هم با نظر shania موافقم ولی یه نظر شخصی در مورد عشق دارم:(من ۲۰ سالمه دانشجوی رشته مهندسی الکترونیک) من خیلی هارو دیدم که عاشق بودن خودم هم یک با ر توزندگیم عاشق شده بودم که ۳ ساله پیش تمام شد.عاشق بودنو واقعا دوست دارم چون مثل معتادی به قهوه تلخه.دیگه نمی تونستم عاشق بشم دیگه بیخیال این کارا شده بودم و درسمو میخوندم یه روز که داخل دانشگاه تو عالم خودم بودم حس کردم یه حباب نقره منو برد تو خودش یه نفر دیگه هم بجز من اونجا بود تمام وجودم D بود.بهم یه حس الاهی داد حس کردم دیگه مال خودم نیستم .ولی واقعا نمی دونم چه جوربی به دستش بیارم.نمی دونم عکس العملش در مورد حس من چیه فقط دعا می کنم که عاشق کسی نباشه.حتی نمی تونم نگاش کنم ازش خجالت می کشم نمیدونم چرا.کمکم کنید دارم می پکم

  1. ساحل نیم‌رخ
   ساحل

   سلام سجاد جان من یه دخترم و خوب یه جورایی میتونم کمکت کنم امیدوارم نظرمو بخونی. دخترا از شوخی خیلی خوششون میاد سعی کن همش شوخی کنی
   آهنگ بخونی.یادت باشه عطر خیلی تاثیر داره.هر روز یه عطر جدید بزن دخترا میفهمن ببینم لاغری یا چاقی؟
   دخترا دوست ندارن یه پسر لاغر باشه همچنین دوست ندارن چاق هم باشه سعی کن تعادل داشته باشی یا حتی اگه یه کوچولو چاقی اصلا اشکالی نداره اعتماد به نفش داشته باش.من خودم عاشق یکیم که خصوصیاتش اینه
   ۱-شوخ طبع
   ۲-یه کوچولو اضافه وزن داره
   ۳-خوش لباسه
   سجاد جان متاسفانه در کشور ما دخترا به کسایی علاقمند میشن که عوضی و بی ادب باشه.دوست دختر داشته باشه و همش فحش بده
   من نمیگم این شکلی باش ولی خودتو بچه مثبت نشون نده.
   نگاه کردنت خیلی تاثیر داره ب.پسرا باید برای جذابیت سرشون یزره جلو باشه قیافشونو شیطون و جذاب نشون بدن.بهتره یزره تمرین کنی.
   هیچ وقت کنه نشو.
   حس حسادت زنا خیلی بالاست سعی کن وقتی اتفاقی میبینش بهش بگی میشه یزره بری اون ور تر دوست دخترم میبینه!!!!!!!!!
   اون خواه نا خواه حسودیش میشه و دوست نداره تو بری
   حالا برای درست باید بگم:
   یا باید خیلی شیطون باشی و درس نخونی
   یا باید نمره هات عالی شه ولی به روی خودت نیاری و به همه بگی من اصلا درس نمیخونم.دخترا از پسرایی خوششون میاد که بگن:از درس متنفریم و از این جور حرفا

 3. sarina نیم‌رخ
  sarina

  من هیچی نفهمیدم

 4. maria نیم‌رخ
  maria

  سپاسگذارم ازمطلب مفیدتون،این حس عاشق شدن زمینی رو چندین بار تجربه کردم،وبه همین زیبایی بود…ولی ناپایدار وفقط وفقط به خاطر توقعات بالای من وخانواده ی من،دخترایی مثل من هستن زیبا ،پول دار،تحصیل کرده وعاشق پسرایی شدم که هم سطح من نبودند،ولی سزاوار شیفته شدن بودند وسزاوار لذت بردن برای مدت بی انتهااااااا
  ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA