یانگوم

شاید هیچ یک از ما فکر نمی کرد که روزی بتوان از یک آشپزخانه این همه داستان پیدا کرد و آنرا به عنوان یک از جذاب ترین و پر بیننده ترین سریال ها تبدیل کرد.
در کنار داستان ساده فیلم، عشق و نفرت موجود در آن که به شکل منحصر به فردی به مخاطب القا می شود و می توان گفت اصلی ترین نقطه قوت فیلم به حساب می آید، پشت کار و سخت کوشی، خلاقیت و ابتکار عمل، استفاده از افکار
شیطانی برای رسیدن به مقام و ….درونمایه های اصلی قیلم “جواهری در قصر” است.
خیلی ها علت جذاب بون داستان را پشت کار و سخت کوشی نقش اول آن برای رسیدن به هدفش می دانند. اما به راستی چه چیزی باعث جذابیت این داستان شده است?
فضای احساسی داستان که خیلی نزدیک به روحیه شرقی ها به خصوص ایرانی ها می باشد، اهمیت تنوع غذایی ایرانی ها، همچنین بازی زیبا و حسی بازیگر نقش یانگوم کاری کرده است که این سریال هر جمعه خانواده های زیادی را پای تلویزیون میخکوب کند.
این سریال برگرفته از داستان واقعی در حدود ۵۰۰ سال قبل یعنی در زمان پادشاه “سونگ نیک” و پادشاه “یون سان گون” (۱۵۰۶-۱۴۹۴) اتفاق افتاده است، در آن زمان که کره ایی ها به نظام انعطاف ناپذیر طبقاتی و ساختار اجتماعی خود می بالیدند، دختری افسانه ای توانست به نخستین زن پزشک درباری زمان خود تبدیل شود. یانگوم نقش اول سریال که به گفته کره ایی ها یک شخصیت حقیقی است و چند سند تاریخی مبهم و ناکامل از حیات وی در طول فرمانروایی پادشاهان سلسله چون سون خبر می دهد، از کودکی برای آشپزی البته به وصیت مادرش که در واپسین لحظه های عمر از او خواسته بود به مقام بانوی اولی دربار برسد، وارد قصر پادشاه می شود، تمام دوران نوجوانی و جوانی اش را در قصر آشپزی می کند تا اینکه به مقام بانو اولی آشپزخانه دربار می رسد.
نکته جالب داستان زندگی این شخصیت از آنجا آغاز می‌شود که پس از مدتی به خاطر اطلاعات پزشکی‌ای که به دست می‌آورد، از طرف پادشاه “جیانگ یونگ” صاحب سومین مقام برتر درباری یعنی پزشک خاندان سلطنتی می‌شود و اینچنین برای اولین بار در جامعه مردسالاری آن زمان کره که به زن‌ها اجازه ادعایی نمی‌دادند، یک زن به این مقام می‌رسد. بعد از دریافت این مقام که اسم یانگوم با اضافه شدن لقب دایی (Dae) به معنای بزرگ، به یانگوم بزرگ تبدیل می‌شود.
نام اصلی این فیلم “Dae jang Geum” است که به معنی “یانگوم بزرگ می باشد، اما این فیلم به اسم انگلیسی اش “Jewel in palace” به معنای جواهری در قصر معروف شده است.

منبع :‌خانواده سبز.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

51 پاسخ به “یانگوم”

  1. علیرضا نیم‌رخ
    علیرضا

    ن خیلی باحاله.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA