در چشم باد

فيلمبرداري مجموعه تلويزيوني «در چشم باد» از مهرماه سال 1382 در لوكيشني واقع در شمال كشور آغاز شد، به مدت 5 سال به طول انجاميد و در نهايت در اواخر سال 1387 به پايان رسيد.

بنا بر اين گزارش ، مجموعه تلويزيوني «در چشم باد» به تهيه كنندگي «مسعود جعفري‌‌جوزاني» و «عباس اكبري» در50 قسمت 50 دقيقه‌اي براي پخش از شبكه اول سيما تهيه و توليد مي‌شود.فيلمنامه اين سريال كه در زمره سريال‌هاي «الف» سيما به شمار مي‌رود، توسط «مسعود جعفري جوزاني» در مدت دوسال نوشته شده است.

سريال تاريخي «در چشم باد»،‌ وقايع سياسي و اجتماعي سه دوره از تاريخ در سال‌هاي 1300، 1320و 1360 را بررسي مي‌كند كه دوره اول پايان دوره قاجار و دوره پهلوي و دوره دوم جنگ جهاني دوم و دوره سوم يك دوره زماني خاص در بعد از انقلاب را كه دوره فتح خرمشهر است، در بر مي‌گيرد.

در اين پروژه كه «حسين عليزاده» موسيقي آن را ساخته، بازيگراني چون پارسا پيروزفر، اكبر عبدي، كامبيز ديرباز، سعيد نيك‌پور، سحر جعفري جوزاني، لاله اسكندري، جهانگير الماسي، محمود پاك نيت، محمد رضا هدايتي، هومن سيدي و… ايفاي نقش كرده‌اند و «حسين عليزاده» موسيقي متن آن را ساخته است.

ساخت اين سريال يكي از سخت‌ترين پرو‍‍ژه‌هاي سريال‌سازي در تلويزيون است كه براي ساخت آن تا به حال از 480 لوكيشن استفاده شده و به بيش از 10 شهرستان و استان ديگر سفر شده است.

«در چشم باد» قصه زندگي خانواده‌اي است كه رويدادها و لحظات تلخ و شيرين زندگي‌شان از دوره قيام ميرزا كوچك‌خان‌جنگلي تا فتح خرمشهر در آن به تصوير كشيده مي‌شود، قصه از زماني آغاز مي‌شود كه ميرزا كوچك خان جنگلي، در گيلان اعلام جمهوري مي‌كند و با اين اقدام دوران پر حادثه تاريخ معاصر ايران آغاز مي‌شود.

پدر خانواده معروف به «ايراني» از ياران ميرزا كوچك خان جنگلي است. پس از كشته شدن ميرزا، ايراني همراه خانواده‌اش به تهران كوچ مي‌كند و با داير كردن يك چاپخانه فعاليت‌هاي سياسي‌اش را پي مي‌گيرد.

در اين سريال 150 بازيگر در نقش‌هاي اصلي ايفاي نقش كرده‌اند. «سعيد نيك‌پور» نقش «ايراني» پدر خانواده را بازي مي‌كند. او از ابتداي سريال در قصه حضور دارد و در فاز دوم از قصه خارج مي‌شود. ايراني 2 پسر دارد كه نام يكي از آنها «بيژن» است و نقش او را «پارسا پيروزفر» بازي مي‌كند. «بيژن» خلبان است و در جنگ جهاني دوم با متفقين مي‌جنگد. او پس از جنگ دستگير و به خارج از كشور تبعيد مي‌شود.

بيژن زمان جنگ تحميلي به ايران مي‌آيد و براي پيدا كردن پسرش مجبور مي‌شود به جبهه برود. نقش پسر ديگر ايراني به نام «نادر» را «كامبيز ديرباز» بازي مي‌كند. «نادر» تاجر است و تمايل زيادي به دخالت در ماجراهاي سياسي ندارد. نقش همكار و دوست او را «رضا شفيعي‌جم» بازي مي‌كند.

مجموعه تلويزيوني «در چشم باد» به تهيه‌كنندگي «رضا انصاريان» آغاز شد و بعد از چند ماه «حبيب‌الله كاسه‌ساز» جايگزين وي شد.پس از 2 سال تهيه‌كنندگي به «مسعود جعفري‌جوزاني» و «عباس اكبري» واگذار شد.

كل اين اثر حدود 2500 دقيقه زمان دارد كه حدود نيمي از آن در زمان تهيه‌كنندگي انصاريان و كاسه‌ساز فيلمبرداري شده و50‌ درصد بقيه زمان تهيه‌كنندگي جوزاني و اكبري به تصوير كشيده شده است.

فيلمبرداري سريال را «عليرضا زرين‌دست» آغاز كرد اما او اواخر سال 82 از گروه رفت و «حسن پويا» به مدت يك ماه، جاي او را به عنوان مدير فيلمبرداري گرفت و بعد از آن فيلمبرداري به «امير كريمي» سپرده شد كه او كار را به پايان رساند.

بازسازي خيابان‌هاي طالقاني، لاله‌زار و پامنار براي گرفتن سكانس‌هاي مربوط به سال‌هاي 60 و 61 در محل خود خيابان‌ها بازسازي شد و بازسازي مسجد خرمشهر حدود 8 ماه طول كشيد كه اين بازسازي هم در خود مسجد اصلي انجام شد. شهرك غزالي لوكيشن اصلي فاز دوم سريال بوده است.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

6 پاسخ به “در چشم باد”

 1. بهنام نیم‌رخ
  بهنام

  چطوری عمو مهدی . فکر میکردم خدمتت مرداد تموم میشه ولی دیروز سر انگشتی حساب کردم دیدم الان باید تموم شده باشه .=D در هر صورت پایان خدمتت مبارک . چه زود تموم شد ها !! هم مال تو هم مال من . 2 سال نشده یه غول کشته شد منتها بعد غوله هم زیاد خبری نیست انگار .
  مخلصیم .

  1. حاجی نیم‌رخ

   سلام عمو بهنام . اره 3 4 روزی هست تموم شده اما اصلا حس و حال گرفتن کارته نیست :لوووووووول
   5 سال دنبال کارتی بودم که الان اصلا حالی برای گرفتنش ندارم .
   دنیای مسخره ایه . :لوول
   ممنون .

 2. بهنام نیم‌رخ
  بهنام

  من حوصله پاسپرت گرفتن ندارم !!وگرنه قرار میزاشتی میرفتیم تایلند !!

  1. حاجی نیم‌رخ

   لول ایول تایلند :دی
   چه شود :دی
   منم که تنظیم 20 شدم :-/
   حیف حال پاسپورت نیست وگرنه خوش میگذشت :کریزی

 3. بهنام نیم‌رخ
  بهنام

  حالا فعلا تو کارتت رو بگیر !! پاسپرت پیشکش .
  ببین شما سپاهیهای , مرفه کارتتون رو بهتون روز آخر نمیدن ؟!باید وایسی تا پست بیاره ؟!
  ما رو توی پاگان دادن با لگد انداختنمون بیرون !!

  1. حاجی نیم‌رخ

   آماده است . میگن بیا بگیر . فعلا حس تسویه نیست :-/ :دی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA